Strona główna Kariera 3 praktyczne wskazówki, jak napisać skuteczny list motywacyjny

3 praktyczne wskazówki, jak napisać skuteczny list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny, który da Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? A może zakładasz, że listów nikt nie czyta, więc nie ma sensu ich pisać?

Prawdą jest, że jeśli CV nie spełni wymagań z ogłoszenia o pracę, to nawet najlepszy list motywacyjny nie przekona pracodawcy, by się z Tobą spotkał.

Wyobraź sobie jednak, że Twoje CV przeszło wstępną selekcję. To właśnie moment, w którym Twoja aplikacja może odpaść właśnie ze względu na nieprzekonujący list motywacyjny albo co gorsza, jego brak.

W tym artykule pokażę Ci, jak dobrze napisany list przykuwa uwagę rekrutera i zwiększa Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

1. Jak dobrze rozpocząć list motywacyjny, aby zainteresować pracodawcę?

Standardowe rozpoczęcie „W odpowiedzi na Państwa ofertę pracy z dnia ……., zamieszczoną na stronie www……. , chciałabym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko …….” nie ma w sobie nic zachęcającego, ani intrygującego.

Dla rekrutera list zaczynający się w ten sposób jest jednym z setek, które przegląda każdego dnia. Jeśli chcesz się wyróżnić, zacznij nietypowo, krótko wspominając swoje dotychczasowe osiągnięcia. To przykuje uwagę rekrutera do Twojej kandydatury.

Możesz napisać wstęp wzorując się na poniższym przykładzie:

Mam na imię Anna Kowalska i organizowanie niezapomnianych wydarzeń to moja pasja. Na obecnym stanowisku koordynatora ds. eventów udało mi się zorganizować zagraniczne wydarzenie na 2 tysiące osób. Obniżyłam koszty jego przygotowania o 11% w porównaniu do ubiegłorocznej edycji. Co mogłabym zrobić dla Państwa?

Jeśli ktoś polecił Ci daną ofertę pracy, koniecznie wykorzystaj ten fakt pisząc wstęp listu motywacyjnego:

Moja znajoma Anna Nowak, która pracuje w Państwa firmie poleciła mi wysłanie swojej aplikacji w odpowiedzi na ogłoszenie. Uznała ona, że moje wykształcenie oraz dotychczasowe sukcesy zawodowe pokrywają się z wymaganiami opisanymi w ofercie pracy.

Chcesz zobaczyć inne przykłady, jak skutecznie rozpocząć list motywacyjny? Znajdziesz je w tym artykule: Jak napisać list motywacyjny do firmy.

2. Co napisać w liście, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę?

Może Cię to zdziwi, ale list motywacyjny wbrew swojej nazwie nie powinien skupiać się na Twojej motywacji do pracy.

Zamiast pisać, dlaczego chciałbyś znaleźć się w danej firmie, pokaż co masz jej do zaoferowania.

List motywacyjny powinien zawierać konkretne argumenty przekonujące pracodawcę, że spełniasz założenia przedstawione w ofercie pracy. W opisie warto więc ująć swoje:

  • najsilniejsze strony
  • największe osiągnięcia zawodowe
  • najważniejsze umiejętności

Zobacz poniższe przykłady:

Moją mocną stroną jest umiejętność dbania o ważne relacje biznesowe, dlatego już po 4 miesiącach pracy w obecnej firmie powierzono mi kontakt z 5 strategicznymi partnerami. W ciągu kolejnych 3 miesięcy współpracy udało mi się zrealizować kontrakty, które zwiększyły zyski firmy o 9%. Dzięki nawiązanym relacjom rozszerzyłem bazę potencjalnych klientów o 12%.

Umiem zdiagnozować nieefektywne procedury, usprawnić je i konsekwentnie zwiększyć produktywność pracowników. Te umiejętności pomogły mi zdobyć 3-krotny awans w departamencie łańcucha dostaw w mojej obecnej firmie. Wierzę, że mogę osiągnąć podobne rezultaty jako analityk ds. operacji w [nazwa firmy].

Pokaż pracodawcy realne powody, dlaczego warto Cię zatrudnić. To pozwoli Ci się wyróżnić wśród innych kandydatów.

3. Jak zakończyć list motywacyjny?

Zakończ list tak, aby zrobić wrażenie na pracodawcy i upewnić go, że powinien zaprosić Cię na rozmowę.

Dobre zakończenia listów motywacyjnych pokazują Twoją pewność siebie i entuzjazm. To w zakończeniu warto jest podkreślić, dlaczego chciałbyś pracować właśnie w tej firmie.

Oto przykład:

Byłbym bardzo szczęśliwy mogąc spotkać się z Państwem osobiście, aby dowiedzieć się więcej o pracy na stanowisku [nazwa stanowiska] jak również po to by pokazać, jak pomógłbym osiągnąć cele [nazwa firmy].

Zakończenie listu motywacyjnego to także dobre miejsce, by nawiązać do swojej pasji:

Wierzę, że pracując na tym stanowisku mógłbym dalej rozwijać swoją pasję do [nazwa Twojej branży] dzięki możliwościom, jakie proponują Państwo swoim pracownikom.

Warto także podziękować rekruterowi za zapoznanie się z Twoją aplikacją i zaakcentować, że czekasz na kontakt:

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moim CV. Byłbym bardzo szczęśliwy mogąc przedstawić Państwu moje kompetencje osobiście i dowieść, że jestem odpowiednim kandydatem na stanowisko [nazwa stanowiska]. Z niecierpliwością czekam na kontakt od Państwa. Mój numer telefonu to 123 456 789.

Ciekawe i mocne zakończenie pozwoli Ci zapisać się w pamięci rekrutera.

Co jeszcze warto dodać w liście motywacyjnym? A może uważasz, że pracodawcy nigdy ich nie czytają?

Wypowiedz się w komentarzu.

===
Mam na imię Kamila i pracuję w InterviewMe. Rekrutacja i rynek pracy to moje hobby i mam nadzieję, że widać to w moich artykułach 🙂 Oprócz tego jestem miłośniczką języka francuskiego i morza w każdym wydaniu – spacerowym, leżakowym i żeglownym!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj