Strona główna Inne Nauka rysowania od podstaw – TOP 10 zasad dla początkujących

Nauka rysowania od podstaw – TOP 10 zasad dla początkujących

Jak nauczyć się rysunku i malarstwa? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Bez znaczenia czy planujesz zdawać na uczelnię artystyczną, czy jesteś pasjonatem zajęć plastycznych. Najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Poniższe zasady dla początkujących pozwolą uniknąć błędów i nauczyć się rysować.

Poznaj podstawy technik rysunkowych i malarskich

Każdy rysownik i malarz musi poznać podstawy rysunku i malarstwa, aby rozwijać technikę. A zaczynając od trudnych rzeczy, łatwo się zniechęcić i porzucić rysowanie. Początkującym artystom polecamy rozpocząć od opanowania światłocienia, proporcji, podstawy perspektywy, przestrzeni oraz kompozycji.

Wypróbuj różne techniki do nauki rysunku

Rozpoczynając naukę rysunku i malarstwa warto wypróbować nowe techniki. Nie dość, że pozwoli osiągnąć Ci to ciekawy efekt, to łącząc różne metody, nie znudzisz się nauką. Możesz spróbować raz rysować ołówkiem z szerokim rysikiem wyciętym w nietypowy kształt, kolejnym razem skorzystać z silnego kontrastowania, by jeszcze innym razem zdecydować się na akwarele.

Naucz się obserwować otoczenie

Jedną z najlepszych dróg do nauczenia się rysunku i malarstwa jest obserwowanie otoczenia. Warto przyglądać się cieniom, kształtom i kolorom obiektów, które chce się przenieść na płótno lub papier. Na początek lepiej zrezygnować z rysowania z pamięci, gdyż jest to zbyt trudne dla początkującej osoby, a może sprawić, że motywacja do rysowania zniknie.

Kurs rysowania w plenerze

Bądź systematyczny

Wyznaczenie konkretnej godziny w konkretnym dniu to najlepszy sposób na skuteczną naukę rysunku i malarstwa. Ustal, że np. w każdą środę o 19.00 będziesz siadać do rysowania. I każdego tygodnia, chwilę przez 19.00 przygotuj sobie przybory rysunkowe, tak aby punktualnie rozpocząć ćwiczenia. Takie podejście umożliwi wypracowanie nawyku i wygospodarowanie czasu na hobby.

Pamiętaj również, że nauka wymaga czasu i cierpliwości, więc nie zniechęcaj się.

Zainwestuj w odpowiednie narzędzia do rysunku i malarstwa dla dorosłych

Przystępując do nauki rysunku, warto zakupić odpowiednie narzędzia. Pamiętaj, że nie musisz kupować najdroższego, profesjonalnego sprzętu – szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą. Na start wystarczą Ci narzędzia dobrej jakości, ze średniej półki cenowej. Kupisz je w sklepach papierniczych lub dla artystów. Jeśli to właśnie lekcje rysunku nas interesują, należy wyposażyć się w poniższe materiały:

  • Blok lub szkicownik. W zależności od wybranej techniki wybierz fakturę chropowatą, która lepiej sprawdzi się w przypadku szkicowania, zaś gładka powierzchnia lepiej pasuje do precyzyjnych rysunków.
  • Ołówki. Liczba ołówków o różnych parametrach może zaskoczyć każdego ucznia rysunku. Dostępne są twarde ołówki oznaczone literą H, miękkie – B i pomiędzy jest HB i F. Ołówki H przeznaczone są do rysunku technicznego, HB i F do pisania, natomiast B – do rysunku. Warto wiedzieć, że na początek wystarczą podstawowe twardości – 2B, 4B, 6B i 8B.
  • Gumka do ścierania. Idealna będzie plastyczna gumka chlebowa, która nie ściera się, lecz pochłania cząsteczki grafitu. Taka gumka nie zniszczy rysunku, w odróżnieniu od kolorowych gumek i tych nieznanego pochodzenia.
  • Kolorowe kredki. Jeśli chcesz kolorować swoje rysunki, kup kredki dobrej jakości, ale także nie najdroższe. Na początek starczy maksymalnie 36 kolorów, które będzie można ze sobą mieszać.

Ucz się na błędach

Wielu początkujących kursantów rysunku i malarstwa rozpoczyna naukę w pośpiechu, oczekuje spektakularnych efektów w krótkim czasie. Ale prawda jest taka, że nauka jak rysować to długotrwały proces. Warto pamiętać, że popełnione błędy, choć mogą zniechęcić, to stanowią element nauki, który pozwala zdobyć więcej doświadczenia i sprawia, że nasze umiejętności będą się rozwijać.

Aby uczyć się na własnych błędach, analizuj swoje prace po każdym zakończonym etapie. Skonsultuj się także ze swoim nauczycielem rysunku – jest to osoba, która na pewno udzieli Ci rzetelnej odpowiedzi.

Proś profesjonalistów o porady

Jeśli tylko pojawią się jakieś wątpliwości, pytaj profesjonalistów lub hobbystów. Takie osoby zazwyczaj chętnie dzielą się wiedzą i wskazówkami dotyczącymi rysunku. Czasem mogą też dostarczyć motywacji w kryzysowym momencie.

Kurs rysunku dla dorosłych

Kursy rysunku i malarstwa są nie tylko skierowane do osób przygotowujących się do egzaminu na Akademię Sztuk Pięknych czy inne uczelnie artystyczne, ale także dla hobbystów będących na różnych poziomach zaawansowania, które chcą rozwijać umiejętności plastyczne, a także dla osób, które planują swoją drogę zawodową powiązać z malarstwem lub rysunkiem.

Kurs rysunku dla dorosłych to najszybsza opcja nauki rysowania. Możemy zdecydować się na zajęcia indywidualne lub w grupach. Na szkole rysunku niektóre zajęcia odbywają się w pracowni, inne w plenerze.

Pamiętaj także, że zapisanie się na kurs rysunku nie zwalnia z ćwiczeń z ołówkiem w domowym zaciszu.

Możesz także zapisać się na internetowy kurs artystyczny obejmujący rysowanie. Ogromną zaletą takich warsztatów jest indywidualne podejście i wybór nauczyciela, którego profil najbardziej Ci odpowiada.

Korzystaj z internetowych tutoriali dla osób początkujących

W Internecie jest mnóstwo poradników dla osób, które chcą rozwijać umiejętności plastyczne. Warto z nich korzystać jako uzupełnienie wiedzy i poznanie nowych technik rysunkowych. Internetowe lekcje rysunku zawierają opisy i zdjęcia działań krok po kroku, a co więcej twórcy często uwzględniają najczęstsze błędy, które popełniają początkujący. Aczkolwiek, z takiego poradnika nie dowiemy się jakie błędy my popełniamy – w związku z tym, z takich pomocy warto korzystać jako uzupełnienie zajęć z rysunku i malarstwa.

Zawsze noś przy sobie szkicownik

Wychodząc z domu, zawsze bierz ze sobą podręczny szkicownik wraz z ołówkiem. W każdej chwili, jak zauważysz coś, co uważasz za interesujące – uwiecznij to za pomocą rysunku. Pamiętaj, że im częściej rysujesz, tym szybciej się uczysz i osiągasz wymarzone efekty.

Podsumowanie

Nauka rysowania nie jest szybkim procesem. Pamiętaj, że aby uzyskać biegłość w sztukach plastycznych, konieczna jest systematyczność i poprawianie siebie. Jeśli skupisz się na praktyce i będziesz stopniowo podnosić poziom trudności, osiągniesz zamierzony cel.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj