Przeczytaj jak napisać ofertę, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się ze wzorem oferty.
Oferta
Umowy najczęściej zawiera się w formie ofertowej: jeden przedsiębiorca składa ofertę drugiemu, której przyjęcie jest równoznaczne z zawarciem umowy. „Oferta to oświadczenie woli zawierające istotne postanowienia umowy. (…) Oświadczenie kontrahenta, by było ofertą, musi być bardzo konkretne i szczegółowo przedstawiać prawa i obowiązki stron. Oferta sprzedaży samochodu powinna więc zawierać m.in. jego model, rocznik, wyposażenie oraz oczywiście cenę” (Kuryłek 2006: 43).
Według postanowień Kodeksu cywilnego art. 66, oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Jeżeli osoba oferująca (oferent) nie wyznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego będzie oczekiwać odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać jeśli nie zostanie przyjęta niezwłocznie.
Oferta jest wysyłana w nawiązaniu do otrzymanego zapytania ofertowego. Zawiera odpowiedzi na pytania w nim przedstawione.
W razie wątpliwości ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób uważa się nie za ofertę, ale za zaproszenie do rozpoczęcia rokowań (por. Podel 2003: 48).
Układ
- Miejscowość, data;
- Dane nadawcy;
- Dane adresata (odbiorcy);
- Nagłówek („OFERTA”);
- Treść oferty, w której zawarte są informacje na temat towaru lub usługi, informacje o sposobie dostawy, warunkach płatności, terminie realizacji, gwarancji itp.;
- Informacja o okresie obowiązywania;
- Ewentualnie wyrażenie nadziei, że oferta zostanie przyjęta i nastąpi złożenie zamówienia;
- Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”), pieczątka i podpis.
pozdro