Zobacz jak napisać umowę najmu lokalu mieszkalnego, zapoznaj się ze wzorem umowy najmu lokalu mieszkalnego.
Umowa najmu lokalu mieszkalnego
Umowa najmu jest regulowana w art. 659-692 Kodeksu cywilnego i w normach pozakodeksowych. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (art. 659 K.c.).
Od użyczenia różni się tym, że najem jest odpłatny, a użyczenie nieodpłatne. Natomiast od dzierżawy odróżnia go to, że przedmiotem najmu mogą być tylko rzeczy, a dzierżawy zarówno rzeczy jak i prawa, ponadto najemca jest uprawniony do używania rzeczy, zaś dzierżawca do używania rzeczy (prawa) i do pobierania pożytków (por. Podel 2011: 336).
Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna zostać zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 K.c.).
Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu (art. 662 § 1 K.c.). Natomiast drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę (art. 662 § 2 K.c.).
Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody (art. 681 K.c.).
Blisko trzy czwarte (73%) rodziców dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, średniej lub branżowej finansuje lub zamierza w tym roku szkolnym finansować im pozalekcyjne...
Blisko trzy czwarte (73%) rodziców dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, średniej lub branżowej finansuje lub zamierza w tym roku szkolnym finansować im pozalekcyjne...
Chcesz napisać esej naukowy? Sprawdź przykład eseju pt. Pył – przyczyna reakcji alergicznych. Esej to utwór o charakterze refleksyjnym, wykorzystywany przez środowisko akademickie.
Jak wygląda...