Z artykułu dowiesz się czym jest abstrakt, kiedy i dla jakiego rodzaju tekstu jest używany, a także z jakich elementów się składa.
Abstrakt
Abstrakt to krótkie zrelacjonowanie wyników badań, szczegółowo opisanych w tekście naukowym. Pełny artykuł dostępny jest najczęściej w innej publikacji, książce, czasopiśmie itp. Abstrakt może znajdować się także przed lub po takim artykule naukowym. Może również stanowić zapowiedź pojawienia się tekstu naukowego, którego dotyczy.
Abstrakt stanowi krótkie omówienie tekstu naukowego, a przez to zachętę do zapoznania się z nim. Powinien zaciekawić czytelnika, a jednocześnie ściśle dotyczyć tego, co zawarto w artykule. Nie jest tożsamy ze streszczeniem i nie należy w nim streszczać pełnego tekstu. Warto unikać zwrotów używanych w streszczeniach w rodzaju: „w tekście opisano”, „w niniejszej pracy będzie mowa o” itp. Zamiast tego należy napisać: „analizie poddano”, „w badaniach podjęto próbę”, „cel badania stanowiło” itp.
Abstrakt liczy zwykle od 150 do 600 słów. Jest precyzyjny. Używa się w nim języka naukowego. Najczęściej jest pisany bezosobowo, czasami można stosować pierwszą osobę liczby pojedynczej (np. w abstrakcie referatu).
Układ
- Imię i nazwisko autora tekstu naukowego;
- Nazwa jednostki badawczej;
- Tytuł;
- Przedstawienie problemu badawczego i celu pracy;
- Metodologia;
- Opis badań;
- Najważniejsze wyniki;
- Wnioski z badań.
Przykład
Źródło: http://www.qualitativesociologyreview.org/
PL/Volume13/abstracts.php