Strona główna Firma Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Wybór formy opodatkowania uzależniony jest od wielu czynników – m.in. rodzaju i formy działalności gospodarczej czy osiąganych przez podmiot przychodów. Z jakich form opodatkowania mogą korzystać obecnie polskie przedsiębiorstwa? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakładania własnej firmy?

Formy opodatkowania – podstawowe informacje

Wśród form opodatkowania obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniamy – kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy, podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczany na zasadach ogólnych oraz podatek dochodowy od osób prawnych. Jak można się domyślić, niektóre formy opodatkowania działalności gospodarczej dotyczą osób fizycznych, inne zaś odnoszą się do wspólników spółki osobowej oraz osób prawnych. Prześledźmy zatem ich krótką charakterystykę, obowiązki jakie ciążą na przedsiębiorcach oraz korzyści, które się z nimi wiążą.

Uproszczone formy opodatkowania

Należy do nich karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku karty podatkowej podstawą opodatkowania jest indywidualna, ustalająca decyzja urzędu skarbowego, który określa wysokość podatku na wniosek podatnika. Podatnik płaci stałą kwotę, niezależnie od tego, jakie przychody osiąga. Tylko ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej mogą rozliczać się na podstawie karty podatkowej (m.in. usługi wulkanizatorskie, ślusarskie, kowalskie, fryzjerskie, fotograficzne, kominiarstwo, usługi w zakresie mechaniki maszyn, cyklinowania i inne). Przy korzystaniu z karty podatkowej należy trzymać się limitów zatrudnienia określonych dla poszczególnych rodzajów działaności. Nie można jednocześnie prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej, ani korzystać z usług osób niezatrudnionych na postawie umowy o pracę. Kolejną uproszczoną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z którego mogą korzystać osoby fizyczne, spółki cywilne oraz jawne osób fizycznych, których przychód w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczył 250 000 euro. Obowiązujące stawki to 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Podatek liniowy oraz rozliczenie na zasadach ogólnych

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą najczęściej rozważają wybór pomiędzy rozliczaniem na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) oraz podatkiem liniowym. Stawka podatku liniowego jest stała i wynosi 19%. Jest to korzystne rozwiązanie dla podatników, których dochody przewyższają 100 000 zł – jeśli korzystaliby oni z rozliczania na zasadach ogólnych, musieliby w takiej sytuacji płacić aż 32% podatku od nadwyżki kwoty 85 528 zł. Rozliczenie według skali podatkowej jest z kolei korzystniejsze dla firm, które nie osiągają wysokich dochodów – podstawowa stawka podatku wynosi bowiem 18%. Z obu form opodatkowania mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Stawka podatku CIT wynosi 19% podstawy opodatkowania, jednak jest obniżona do 15% w przypadku podatników, u których wartość ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 1,2 mln euro. Z niższej stawki podatku mogą też skorzystać firmy, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Zastanawiasz się, którą formę opodatkowania wybrać? Wejdź na stronę www.biznes.gov.pl i zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj