Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się sprzedażą, wie, jak ważne jest odpowiednie pakowanie towaru. Firmy, które podchodzą do tego tematu lekceważąco, szybko tracą klientów. Obecnie usługi pakowania zazwyczaj zleca się zewnętrznej, profesjonalnej firmie.
Konfekcjonowanie
Czym jest konfekcjonowanie produktów? Jest to zakres czynności mających na celu przygotowanie towaru do wysyłki do klienta. Istnieją różne odmiany konfekcjonowania w zależności od produktu, typu opakowania czy sposobu dystrybucji. Najprostszy model składa się z dwóch etapów – pierwszy z nich to picking, polegający na pobraniu towaru z magazynu i dostarczenie go na miejsce pakowania. Drugim etapem jest packing, czyli bezpieczne opakowanie towaru. Konfekcjonowanie może być przeprowadzone ręcznie lub maszynowo. W zakres usług konfekcjonowania może wchodzić porcjowanie materiałów, tworzenie zestawów, pakowanie ozdobne, przepakowywanie, foliowanie, zastosowanie zabezpieczeń, oznaczenie, a także wysyłka do klienta. Wszystko to musi się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, by towar nie uległ uszkodzeniu.
Jak właściwie konfekcjonować towar?
Chcąc, by towar dotarł do klienta w nienaruszonym stanie, nie wolno lekceważyć konfekcjonowania. Planując sposób zapakowania, nie należy przesadnie oszczędzać. Wbrew pozorom mogą to być bowiem oszczędności pozorne. Najtańsze kartony mogą nie przetrwać podróży do klienta. Kiepskiej jakości taśma będzie wymagała zużycia większej jej ilości. Paczka wygląda wtedy nieestetycznie, a klient może mieć problemy z jej rozpakowaniem. Źle zapakowany towar może ulec w podróży uszkodzeniu. To wiąże się z reklamacjami i niezadowoleniem odbiorcy. Odpowiednie wypełnienie paczki zabezpieczy przesyłkę. Nie mogą to być najtańsze, brzydko pachnące wypełniacze. Zamiast nich lepiej zastosować poduszki wypełnione powietrzem czy styropian. Karton z logo sprzedawcy, kolorowy lub indywidualnie zaprojektowany dla firmy sprawi, że będzie estetyczny i pozytywnie odbierany przez klientów.
Jaka firma do konfekcjonowania?
Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm zajmujących się konfekcjonowaniem. Najlepszym wyborem będzie ta, która oferuje kompleksową obsługę logistyczną i zna specyfikę e-biznesu. Duże doświadczenie pozwala na optymalizację procesów konfekcjonowania. Szeroki zakres działania i doświadczeni pracownicy oznaczają szansę na usługi wysokiej jakości. Kolejną, ważną sprawą są możliwości magazynowania. Firma dysponująca własnymi magazynami pozwalającymi nie tylko na konfekcjonowanie, ale także na przechowywanie produktów, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą sprzedać całego towaru jednorazowo. Pobierana za to niewielka opłata uwalnia sprzedawcę od konieczności wynajmowania lub posiadania własnego magazynu. Już po pierwszym zleceniu łatwo przekonać się, czy firma zadbała o bezpieczne konfekcjonowanie, a zlecenie zostało wykonane terminowo.
Konfekcjonowanie w branży e-commerce nie jest procesem łatwym, dlatego korzystnie jest zlecić je firmie z doświadczeniem w tym zakresie. Dzięki temu towar dotrze do klienta szybko i w doskonałym stanie, a sprzedawca zyska zadowolonego odbiorcę i dobrą opinię.