Secure Socket Layer, bo tak brzmi pełne określenie popularnego skrótu SSL, odnosi się do nazewnictwa jednego z powszechnie znanych certyfikatów szyfrujących połączenie internetowe w momencie przesyłu danych. Jest to niesamowicie skuteczna forma ochrony na linii serwer-użytkownik, która ogranicza ryzyko wykradnięcia poufnych informacji. Co warto wiedzieć na ten temat więcej? Czy rzeczywiście jest to możliwość zredukowania ewentualnego zagrożenia? Sprawdź w dalszych fragmentach.
Nieco historii
Secure Socket Layer, czy jak ktoś woli bardziej pospolicie – certyfikat SSL, wprowadzony został przez ekipę zatrudnioną w przedsiębiorstwie Netscape. Miało to miejsce w 1994 roku i celem było zapewnienie kompleksowego zaszyfrowania personaliów. Udało się, misja zakończyła się powodzeniem, a dziś ten rodzaj specyficznej „osłony” połączenia www jak najbardziej się sprawdza. Dotychczas nie wykryto żadnego przypadku odszyfrowania danych w ten sposób zabezpieczonych. Co z tego wynika? Z pewnością trafny będzie wniosek, że zaopatrzenie się w certyfikat SSL jest równoznaczne z zapewnieniem witrynie maksymalnej ochrony. To natomiast możliwe jest za sprawą 256-bitowego klucza AES. W praktyce, proces szyfrowania następuje między sprzętem komputerowym internauty korzystającego z konkretnej strony a tą stroną. Certyfikat SSL nabywa się w solidnych firmach takich jak Linuxpl.com, która oferuje nie tylko rozmaite warianty omawianych zabezpieczeń, ale także bardzo często proponuje swym klientom akcje rabatowe.
Określone zalety
Pozytywem wynikającym z posiadania certyfikatu SSL jest przede wszystkim zapewnienie pełnej poufności danych. Co więcej, mowa tu także o ich integralności, ponieważ nie ma szans na wprowadzenie jakichkolwiek zmian, a nawet gdyby ktoś próbował, certyfikat natychmiast to wyłapuje. Wreszcie, posiadając tę formę ochrony, mamy pewność, że nasza strona www będzie lepiej postrzegana przez roboty i to korzystnie wpłynie na jej wyniki pozycjonowania, przekładając się tym samym na wyższe miejsce w rankingach Google.