Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to poważna decyzja, która wiąże się z określonymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego zanim się zadłużysz w banku, żeby sfinansować swoje wydatki, zorientuj się, co trzeba wiedzieć o kredycie gotówkowym, żeby wybrać mądrze i nie żałować swojej decyzji.
Koszty
Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem każdego kredytu gotówkowego, na który zwracają uwagę klienci banków, są koszty. Na koszty składają się przede wszystkim odsetki wynikające z oprocentowania oraz prowizja, która może, choć nie musi występować. Aby porównać opłaty dla dwóch lub więcej kredytów, najlepiej posłużyć się dwoma wskaźnikami: RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) i łącznym kosztem kredytu – im one niższe, tym lepiej.
Żeby nie tracić czasu na ręczne porównywanie wielu ofert, warto otworzyć internetowy kalkulator gotówkowy, który pozwala na zautomatyzowanie tego procesu. Gromadzi on propozycje kredytów kilkunastu lub kilkudziesięciu banków w jednym miejscu, w związku z czym porównanie staje się niezwykle proste. Nie trzeba szukać po różnych witrynach ani marnować czasu na poznawanie szczegółów poszczególnych ofert, które są czytelnie zaprezentowane jedna pod drugą w kalkulatorze.
Wysokość dostępnej kwoty
To ważny aspekt kredytu, który trzeba uwzględnić przy poszukiwaniu oferty. Ma on szczególnie istotne znaczenie, jeśli chcesz pożyczyć wyjątkowo wysoką (np. 200 tys. zł) lub wręcz przeciwnie – bardzo niską kwotę (np. 500 zł). W obu przypadkach Twoje plany mogą się nie powieść ze względu na ograniczony zakres kwot oferowanych przez banki. Jeśli chcesz się zorientować, jakie sumy proponują poszczególne banki, zajrzyj na stronę eKredyt24.com.pl.
Termin spłaty
Kolejny krytyczny element każdej oferty, który trzeba dobrać do własnych potrzeb, możliwości i wymagań, to termin spłaty. Pod tym względem kredyty również różnią się od siebie – podczas gdy w jednym banku zadłużysz się na maksymalnie 5 lat, w innym możliwy będzie nawet dwukrotnie dłuższy termin. Zwróć na to uwagę, zanim zdecydujesz się zaciągnąć kredyt, i pamiętaj, że od tego, jak długo będziesz go spłacać, zależy też oprocentowanie. Mianowicie im krótszy termin, tym tańszy kredyt, i odwrotnie – wraz z wydłużaniem się czasu spłaty wzrastają również koszty, ale też obniża się wysokość pojedynczej raty.
Formalności i wymagane dokumenty
W jaki sposób bank określa zdolność kredytową? Jak długo trzeba czekać na uruchomienie środków? Jakie dokumenty należy dostarczyć, żeby móc skutecznie ubiegać się o pieniądze? Znajdź odpowiedzi na te pytania, szczególnie jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do gotówki. W przypadku, gdy dany bank żąda spełnienia wielu procedur, które zajmują co najmniej kilka dni, najprawdopodobniej trzeba będzie wybrać inną ofertę.