UX (ang. user experience) to suma doświadczeń użytkownika podczas korzystania z produktów. Termin ten najczęściej stosowany jest w branży internetowej, np. przy projektowaniu stron www, aplikacji internetowych czy też interfejsów użytkownika. User experience jest dziedziną interdyscyplinarną, zawierającą w sobie zarówno elementy tworzenia grafiki, marketingu, psychologii, jak i desingu.
Obecnie pojęcie user experience zamiennie stosowane jest z określeniem usability (pol. użyteczności). Zadaniem UX jest projektowanie produktów interaktywnych, tak aby obcowanie z nimi wywoływało w użytkowniku wyłącznie pozytywne wrażenia.
Kto może zostać UX desingerem?
Osoba chcąca zostać UX desingerem wcale nie musi posiadać ogromnej wiedzy na tematy techniczne związane z prowadzenia stron internetowych. Niewiele więc dadzą tutaj informację na temat hosting reseller, zarządzania domenami czy też serwerami. UX desinger powinien przede wszystkim mieć rozwinięte trzy cechy:
- zmysł badawczy – osoba taka musi posiadać bogatą wiedzę na temat nauk o człowieku, m.in. psychologii, pragmatyki czy socjologii. Zmysł badawczy pozwala na przeprowadzenie dokładnego researchu, badań jakościowych i przygotowania koncepcji interaktywnego produktu;
- zmysł analityczny – dzięki niemu z łatwością można wyciągnąć wnioski z przygotowanych badań. Logiczne myślenie pozwala prawidłowo analizować dane i wykonywać testy;
- zmysł projektowy – umożliwia realizowanie przygotowanych koncepcji działania produktu interaktywnego. Umiejętność tworzenia szkieletów strony, projektów graficznych i podstawowa wiedza informatyczna są niezbędne w pracy jako UX desinger.
Podsumowując: obowiązkiem UX desingera jest badanie, analizowanie i projektowanie. Proces ten może być powtarzany ciągle, do momentu osiągnięcia założonych celów.
Dlaczego UX jest tak bardzo ważne?
UX desinger powinien być zaangażowany w projekt już od samego początku, na etapie ustalania z klientem wizji nowego produktu interaktywnego. Przygotowanie koncepcji jest niezmiernie ważne jeszcze zanim programiści i graficy zajmą się swoją praca. UX pozwala przygotować serwis, aplikacje czy program, tak by użytkownik dobrze go odbierał i nie czuł się w nim zagubiony. Od pracy UX desingera zależy więc sukces biznesu. Źle zaprojektowany produkt interaktywny, mimo zachęcającej zawartości, może skutecznie odrzucić użytkownika. UX desingera warto również zatrudnić, jeśli strona internetowa działa od jakiegoś czasu. Z pewnością pozwoli to zoptymalizować ją pod kontem pozytywnego doświadczenia klienta.