Strona główna Edukacja Dlaczego warto iść na studia? Powody za i przeciw

Dlaczego warto iść na studia? Powody za i przeciw

Absolwenci szkół średnich po zdanym egzaminie maturalnym mierzą się z decyzjami dotyczącymi ich przyszłości. Niektórzy od dłuższego czasu mają zdefiniowane plany, ale innym podjęcie decyzji przysparza sporo trudności. Decyzja o podjęciu studiów nie może być podejmowana pod wpływem impulsu. Powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ determinuje drogę życiową i karierę zawodową.

Do czego potrzebne są studia?

Motywacje studentów w kwestii studiowania bywają różne. Najważniejszą przesłankę do podjęcia studiów stanowią kwestie finansowe i marzenie o znalezieniu dobrze płatnej pracy. Niektórzy maturzyści nie mając konkretnych planów na przyszłość, wybierają pochopnie kierunek studiów. Liczą na to, że w toku kształcenia ich plany się wyklarują. Studiowanie to inwestycja w siebie, w rozwój intelektualny i zdobywanie praktycznych umiejętności. Edukacja na uczelni wyższej pozwala uzyskać swego rodzaju przewagę intelektualną, a wykształcenie jest wciąż doceniane na rynku pracy. Dla wielu pracodawców dyplom ukończenia studiów wyższych jest niezbędnym elementem w procesie rekrutacji.

Korzyści płynące ze studiowania

Dyplom ukończenia studiów wyższych w wielu sytuacjach staje się przepustką do znalezienia pracy. Odpowiednio wybrany kierunek pozwoli studentowi nie tylko rozwijać swoje pasje, ale również zdobyć cenne doświadczenie. To także szansa na odbycie staży i praktyk studenckich, które pozwolą rozwijać praktyczne umiejętności niezbędne w zawodzie. Bezcenną korzyścią płynącą ze studiowania jest budowanie relacji z rówieśnikami, ale można liczyć także na korzyści materialne. Studia stacjonarne są bezpłatne. Posiadanie legitymacji studenckiej upoważnia do wielu zniżek, np. w komunikacji miejskiej. Ponadto wiele uczelni oferuje różne formy wsparcia studentów, w tym stypendia socjalne i naukowe. Studiowanie otwiera także możliwości wyjazdu za granicę w ramach wymian studenckich. Efektem jest nie tylko zdobywanie nowej wiedzy i szlifowanie języków obcych, ale również możliwość zapoznania się z innymi kulturami.

Minusy studiowania

Edukacja na uczelni wyższej to przedsięwzięcie trwające co najmniej trzy lata. To sprawia, że start absolwenta na rynku pracy jest nieco opóźniony. Studiując dziennie, ciężko podjąć pracę na cały etat i utrzymać się w dużym mieście, co może wiązać się z problemami finansowymi. Poza tym niektóre kierunki są na tyle czasochłonne, że student nie ma możliwości podjęcia zatrudnienia. Brak doświadczenia na rynku pracy dla wielu pracodawców może być przeszkodą. Warto również pamiętać o tym, że sam dyplom nie wystarczy, aby zdobyć wymarzoną pracę.

Jak wybrać uczelnię?

Osoby, które zdecydowałaby się na kontynuację edukacji na studiach, muszą jeszcze zastanowić się nad wyborem uczelni. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim program zajęć, kadrę oraz infrastrukturę uczelni. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania zaliczana jest do grona najlepszych niepublicznych uczelni w Polsce. Od niemal trzydziestu lat kształci studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, zatrudniając grono wykwalifikowanych wykładowców-praktyków. Wszystkie kierunki studiów w WSEiZ są akredytowane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Uczelnię wyróżnia rozbudowana oferta edukacyjna, którą tworzą gospodarczo i społecznie ważne kierunki studiów. Tym sposobem WSEiZ odpowiada na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, innowacyjnej gospodarki oraz społeczeństwa obywatelskiego. Wysoka jakość kształcenia gwarantuje, że absolwenci uczelni doskonale odnajdują się na rynku pracy.

Odkryj, dlaczego warto iść na studia! Kliknij tutaj: https://wseiz.pl/studia-ii-stopnia/ i znajdź interesujący kierunek studiów dla siebie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj