Jak definiować i mierzyć, a także komu przypisywać sukcesy w nauce? W Dniu Nauki Polskiej wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak porozmawia na ten temat z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską z Instytutu Slawistyki PAN i prof. Januszem M. Bujnickim z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.
Transmitowanej online rozmowy, w ramach cyklu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”, będzie można wysłuchać 19 lutego w mediach społecznościowych PAN (na Facebooku, Linkedin i Youtube).
„Jak definiować i mierzyć, a także komu przypisywać sukcesy w nauce? Jak je nagradzać i promować odnoszących sukcesy? Jak z informacją o sukcesach polskich naukowców i naukowczyń docierać do społeczeństwa oraz rozmawiać o nich z decydentami, aby doprowadzić do projakościowych zmian w systemie nauki i finansowania?” – to zapowiedziane tematy rozmowy.
Uczestnicy dyskusji – prof. Dariusz Jemielniak oraz laureaci nagród Narodowego Centrum Nauki i zdobywcy grantów ERC, dr Karolina Ćwiek-Rogalska i prof. Janusz M. Bujnicki – wspólnie pochylą się też nad tym, jak zmotywować naukowców i zapewnić im jak najlepsze warunki do produktywnej i satysfakcjonującej pracy oraz jak jej wyniki najlepiej wykorzystać dla dobra Polski.
Cykl rozmów o polityce naukowej „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?” został zainaugurowany 7 listopada ub.r.
Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 r. i jest obchodzony po raz piąty. Święto, którego celem jest upamiętnienie dokonań polskich naukowców oraz inspirowanie do pójścia w ich ślady, przypada w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Astronom, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz i ekonomista urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Jego najważniejszym dziełem jest traktat „O obrotach sfer niebieskich”, w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata; teoria ta stała się jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości.(PAP)
Nauka w Polsce
bar/