Site icon JakNapisac.com

Elektroniczne platformy B2B, czyli usprawnienie handlu w internecie

Elektroniczne platformy B2B, czyli usprawnienie handlu w internecie

B2B, z angielskiego business to business, to skrót obejmujący wszelkie umowy zawierane między dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi. W ostatnim czasie wyraźnie widać rozkwit handlu B2B, czemu niewątpliwie sprzyjają wyspecjalizowane platformy sprzedażowe.

Co to jest handel B2B?

Handel B2B obejmuje wszystkie transakcje i kontakty o charakterze handlowym między dwoma podmiotami gospodarczymi. Nie dotyczy on sprzedaży detalicznej klientom indywidualnym. Rozwój handlu B2B zaowocował pojawieniem się elektronicznych platform sprzedażowych oferujących wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności. W praktyce B2B to nie tylko transakcje handlowe, ale też wszelkie zapytania ofertowe, także te, które nie kończą się zamówieniem.

Można by założyć, że takie prowadzenie przedsiębiorstwa obarczone jest większym ryzykiem i bezpieczniej będzie poprzestać na handlu detalicznym, by osiągnąć taki sam zysk. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. W kontaktach biznesowych transakcje zawierane są na o wiele szerszą skalę, nierzadko są to zamówienia długoterminowe lub hurtowe. Oczywiście nie oznacza to, że B2B wyklucza sprzedaż pojedynczych towarów, zwłaszcza gdy mowa jest o dobrach luksusowych.

Wielu przedsiębiorców łączy handel B2B z handlem detalicznym, upatrując w tym najlepszej dla siebie strategii prowadzenia firmy. Trudno wyrokować, czy ten model faktycznie jest jedynym słusznym. Zapewne zależy to od specyfiki branży, wielkości firmy i skali zamówień, jaka jest obsłużyć.

Elektroniczne platformy B2B – handel w sieci nigdy nie był tak prosty

Transakcje biznesowe wymagają nieco innego podejścia niż indywidualne. Dlatego też z myślą o przedsiębiorcach i ich specyficznych potrzebach zaczęto tworzyć platformy wyspecjalizowane w pośrednictwie w transakcjach B2B. Kontrahent zakładający konto na takiej platformie dostaje dostęp do szeregu potrzebnych narzędzi, które znacząco ułatwiają prowadzenie działalności. W szczególności są to:

– system kontroli stanu magazynu,

– system monitorowania zaopatrzenia i transakcji w toku,

– fakturowanie,

– przetwarzanie płatności,

– system monitorowania i realizacji zamówień.

– system odroczonych płatności.

Odroczona płatność dla firm to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające zachować płynność finansową. W skrócie polega ona na kredytowaniu przez platformę sprzedażową transakcji B2B. Termin spłaty może być różny, niektóre platformy oferują nawet 60 dni odroczonej płatności. Na tym rozwiązaniu korzystają obie strony: sprzedający otrzymuje pieniądze od razu, kupujący płaci dopiero wówczas, gdy będzie miał taką możliwość, np. odsprzeda dalej zakupiony towar.

Platformy sprzedażowe B2B mają swoje specjalizacje

To swoiste novum w porównaniu z popularnymi portalami zakupowymi, na których można kupić praktycznie wszystko. Przy zawieraniu transakcji B2B nie byłoby to wygodne, dlatego też nie dziwi, że platformy sprzedażowe B2B najczęściej specjalizują się w obsłudze określonych rynków. Można więc znaleźć w sieci platformy B2B zajmujące się rynkiem odzieżowym, budowlanym, rolnym, rynkiem chemii przemysłowej, zaopatrzenia dla biur i sklepów itp.

Z punktu widzenia kontrahentów takie rozwiązanie ma same plusy. Oferty i zapytania ograniczają się do określonej branży, łatwiej jest znaleźć potrzebne towary i usługi, dokumenty rejestrowe dopasowane są do potrzeb, a cały proces przebiega szybko i sprawnie. Wielkość zawieranych transakcji znacznie przekracza te detaliczne, co z kolei przekłada się na szybszy wzrost rynku B2B ogółem.

Dla kogo jest e-commerce B2B?

Jak już zostało powiedziane wyżej, handel B2B dotyczy wyłącznie podmiotów gospodarczych. Nabywcą lub sprzedawcą może być osoba fizyczna, ale musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

W praktyce handel B2B łączy producentów i dystrybutorów. Pozwala omijać pośredników, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe. Korzystają na tym przede wszystkim nabywcy, np. właściciele sklepów i salonów sprzedaży, bo kupowanie bezpośrednio od producenta jest tańsze, cały proces przebiega szybciej i sprawniej.

Także producenci są zadowoleni z takiej formy prowadzenia zbytu na swoje towary – internet pozwala wyjść poza rynki lokalne, co znacząco przekłada się na zainteresowanie ofertą i większy zbyt na produkowane wyroby.

W czasach gdy rynek e-commerce z roku na rok znacząco rośnie, można śmiało założyć, że także handel B2B w sieci będzie miał coraz większe znaczenie. Już w tej chwili widać jego duży potencjał, który przejawia się między innymi w stale zwiększającej się liczbie zawieranych transakcji i przystępujących do platform sprzedażowych nowych podmiotów. Jest bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie e-commerce B2B całkowicie zdominuje tradycyjny sposób zawierania transakcji handlowych opierających się na osobistych spotkaniach przedstawicieli dwóch lub więcej firm. Już teraz widać, że jest to nie tylko czasochłonne, ale często logistycznie nieopłacalne.

Komentarze

Exit mobile version