Na skróty: Czym jest CV · Wymagania wobec CV · Objętość · Co powinno się znaleźć w CV · Klauzula · Typy CV · Przykład CV
Typy CV
- CV chronologiczne
Stanowi tradycyjną i zarazem najpopularniejszą formę pisania CV. Jego cechą jest chronologiczne uporządkowanie swoich doświadczeń zawodowych, zaczynając od najbliższych (od ostatniej pracy), a następnie o poprzednich. Również wykształcenie piszemy od najwyższego poziomu.
CV dzieli się na części: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, zainteresowania. Ogólna zasada jest taka, że kandydat, który posiada doświadczenie zawodowe powinien, po danych personalnych, zacząć od jego prezentacji, a następnie przejść do wykształcenia. Natomiast w wypadku CV absolwenta kolejność powinna być odwrotna.
Ten typ CV jest formą korzystną dla osób mogących pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, w których dotychczasowej karierze można zaobserwować ciągły postęp. Osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego raczej nie wypadną szczególnie imponująco.
Schemat:
A. Dane personalne
B. Wykształcenie
C. Doświadczenie zawodowe
D. Dodatkowe kwalifikacje
E. Dodatkowe umiejętności
F. Zgoda na przetwarzanie danych personalnych - CV funkcjonalne
Pozwala na uwypuklenie swoich umiejętności, zdobytych nie tylko w pracy zarobkowej, ale także w pracy wolontariackiej, czy też podczas rozwijania własnych zainteresowań. Jeśli kandydat wykonywał wcześniej obowiązki podobne do tych na oferowanym stanowisku, lecz nie było to jego ostatnie miejsce zatrudnienia to możne zdecydować się na ten typ CV.
CV funkcjonalne nadaje się dla osób, które miały niespójną ścieżkę kariery lub też nie mają odpowiedniego wykształcenia na dane stanowisko pracy, jednak ich wcześniejsze działania pozwoliły im zdobyć pewne umiejętności wymagane na tym stanowisku.
Schemat:
A. Dane personalne
B. Umiejętności zawodowe
C. Wykształcenie
D. Doświadczenie zawodowe
E. Zgoda na przetwarzanie danych personalnych - CV mieszane
Jeśli doświadczenie zawodowe nie jest Twoja mocną stroną (przynajmniej w stosunku do stanowiska, o które się ubiegasz), możesz zastosować życiorys mieszany. Z jednej strony pozwoli on chronologicznie zaprezentować przebieg dotychczasowej kariery, a z drugiej ukazać umiejętności zdobyte w sytuacjach pozazawodowych.
Przykład CV
Zobacz więcej:
Wzór CV chronologicznego
Wzór CV funkcjonalnego
Przykład CV chronologicznego
Przykład CV funkcjonalnego
Bardzo dobry artykuł, dla uzupełnienia treści polecam artykuł http://redaktornatropie.pl/jak-napisac-dobre-cv-5-porad/
Fajnie umieć samemu napisać takie ładne, zgrabne i tematyczne CV. Ja nie umiem XD. Skorzystałam dlatego z kreatora SzybkieCV, aby sobie troszkę pomóc ;). Fajna sprawa, dobra przejrzysta strona, super szablony, a na wersji premium, bo widziałam u koleżanki już wgl są wystrzelone w kosmos! Super kreator!
Fajne, wyróżniające się CV może być kluczem do wrót nowej pracy :D. Starałam się na początku robić sama CV ale niestety nie mam takich umiejętność graficznych by to wyglądało na tyle dobrze 😀 Wykupiłam wersję premium na szybkieCv i w końcu znalazłam SWOJ szablon, który daje mi poczucie, że nie muszę się wstydzić dając komuś kartkę do ręki do przeglądnięcia ;D
Ja swoje pisałem w SzybkieCV i to chyba najlepsza opcja – można napisać CV w mig, wygląda ładnie, schludnie i profejsonalnie.
Bardzo ciekawie i prosto napisany artykuł. Przyda się na pewno nie jednej osobie. Najbardziej przydatną informacją dla mnie była ta o dodatkowych kursach i zajęciach. Nigdy nie wiedziałem czy warto takie informacje zamieszczać, a teraz już wiem, że czasem to właśnie na podstawie takich drobnostek dobierani są kandydaci.
Korzystałem również z tego wpisu https://cvwork.pl/jak-napisac-idealne-cv/ który fajnie omawia nieco inne kwestie, a również się przyda 🙂
Pozdrawiam!
Świetny wpis! Ciekawe porady znalazłem także tutaj: https://students.pl/artykuly/jak-napisac-cv-na-praktyki/
Bardzo przydany poradnik! Osobiście, wiem jak ciężko jest napisać dobre CV i powyższe informacje są bardzo przydane, nie mniej jednak dodałabym, że wygląd szablonu ma również znaczenie.
Dlatego przy okazji polecam: https://www.cv-maker.pl/blog/cv/jak-znapisac-nowoczesne-cv jest w nim wzór szablonu wraz z kopiuj i wklej tekstem, można pobrać za darmo jako przykład.
Miłego dnia!
Interesujący wpis, dawno temu zdarzyło mi się aplikować, wtedy potrzebowałem dobrego CV, obecnie jest to mocno ułatwione dzięki poradnikom.
Przydało mi się przy szukaniu pracy. Dziękuję za artykuł 😀
Super wiadomość 🙂 Powodzenia w nowej pracy!