Strona główna Kariera Jak napisać list motywacyjny – praktyczne wskazówki

Jak napisać list motywacyjny – praktyczne wskazówki

List motywacyjny to jeden z dokumentów, który powinien zostać złożony razem z CV. Może on stać się przepustką, która sprawi, że pracodawca będzie chciał zaprosić kandydata na rozmowę. Jak napisać dobry list motywacyjny? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czy list motywacyjny jest koniecznością?

Odpowiedź na to pytanie, znaleźć można w ogłoszeniu, na które się odpowiada. Jeżeli sam pracodawca zastrzegł, że oczekuje takiego dokumentu, to jak najbardziej, należy go sporządzić. Co zrobić, jeżeli nic nie zostało wspomniane? W dobrym tonie będzie napisanie takiego listu, ponieważ może on okazać się kluczem do sukcesu. Wielu pracodawców jest przekonanych, że nie muszą pisać o tym, iż taki list jest obowiązkowy. Jego samodzielne napisanie świadczyć będzie o pełnym profesjonalizmie kandydata, który będzie wiedział jak ma się zachować wobec potencjalnego pracodawcy.

Interesujący list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny do firmy? Dbając o to, aby w środku znalazły się odpowiednie elementy. Jakie?

Adresat listu i jego nadawca

List motywacyjny nie tylko na kopercie (w przypadku korzystania z tradycyjnej, pocztowej formy komunikacji) musi zostać opisany w prawidłowy sposób, ale również na samym dokumencie. Po to, aby mieć pewność, że trafi on nie tylko do danego przedsiębiorstwa, ale także na biurko osoby zajmującej się rekrutacją. Po to, aby rekruter wiedział, z jakim kandydatem na 100% ma do czynienia, jeżeli sam będzie chciał się z nim skontaktować.

Oferta pracy

Tak, na swoim koncie można mieć ukończone różnorakie kursy zawodowe, zdobyte certyfikaty, ale mogą one na nic się zdać, jeżeli nie będą odpowiednie do danej oferty pracy. Opisując w liście swoje zdolności, zawsze należy uwzględnić stanowisko, na które będzie się kandydować. Należy wspomnieć o wszystkich pożądanych cechach, które sprawią, że kandydat okaże się osobą nie do zastąpienia, jeśli chodzi o stanowisko. 

Statystyki i porównania

Jeżeli tylko istnieje możliwość ich zastosowania, to jak najbardziej należy pomyśleć o ich użyciu. Pracodawcy kochają zapoznawać się z faktami, a nie z ogólnikowymi stwierdzeniami, jak np. “dobrze pracuje mi się w grupie”. Tak, jest to cenna informacja, ale na dobrą sprawę nie ma czym jej potwierdzić. Warto więc powołać się na statystyki, które osoby posiadające już jakieś doświadczenie, mogą przywołać w swojej pamięci. 

Gotowość do działania

Pracodawca lubi umawiać się na spotkanie z osobami, które są gotowe do działania. O co dokładnie chodzi? O wyrażenie chęci do spotkania. Tak, krótkie, ale treściwe sformułowanie, które jest jasnym sygnałem dla pracodawcy “to człowiek, który może odmienić wizerunek firmy”. Nie można zapomnieć o takim zdaniu. Aczkolwiek, nie można również narzucać się swoją osobą. Może to zadziałać na niekorzyść w oczach pracodawcy.

Własnoręczny podpis

Rzadko kiedy ma się do czynienia z listem, który sporządza się w całości własnoręcznie. Wszystko pisze się na komputerze. To dobrze, ponieważ najważniejsza treść napisana jest w sposób wyraźny. Nigdy jednak nie można zapomnieć o tym, aby pod listem umieścić własnoręczny podpis. Nie może to być parafka, ale czytelny podpis imieniem i nazwiskiem. 

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj