Przeczytaj czym jest misja firmy, jak ją napisać, z jakich elementów się składa, zapoznaj się z przykładami.
Misja firmy
Słowo „misja” nie od razu kojarzy się z biznesem. Wynika to stąd, że termin ten został zapożyczony z wojskowości. Jest to zlecenie do spełnienia przez przedsiębiorstwo: „misja definiuje cel, dla którego przedsiębiorstwo zostało powołane oraz określa rolę, jaką ono spełnia w środowisku, w którym działa. (…) Misja przedsiębiorstwa jest jego ideą przewodnią, na której opiera się strategia, asortyment produkcyjno-usługowy i plan działania” (Nowotny 1993: 17-19). Misja wyraża dalekosiężne zamierzenia i aspiracje firmy w sposób zrozumiały dla jej pracowników (por. Obłój 2000: 38).
Strategia firmy jest budowana w oparciu o cel, sformułowany w misji. Zadaniem misji jest zwracać uwagę kierownictwa firmy, pracowników, klientów i wszystkich innych osób w jednym kierunku, skoncentrować ją na wspólnym celu. Z tego też względu misja jest czymś znanym, szeroko rozpowszechnionym i należy o niej informować.
Misja podlega rewizji i nie wolno dopuścić, aby się zdezaktualizowała. Powinna zostać napisana po wnikliwej analizie otoczenia, która zdaniem Druckera pozwala odpowiedzieć na kilka pytań, tzn. Na jakim polu działamy? Kim są nasi klienci? Jakie wartości oferujemy naszym klientom? Jakie są obecne perspektywy rozwoju naszego pola działania? Jakie pola działania powinniśmy obrać w przyszłości?
Z misji wywodzą się wytyczne polityki przedsiębiorstwa, ale jest ona również ostrzeżeniem dla konkurencji, w jakiej dziedzinie firma będzie bronić swojej pozycji. Dobrze przemyślana, pozwala odróżnić się od konkurentów.
Powinna ona
- odnosić się do wartości jakie firma ma do zaoferowania swoim klientom;
- zdefiniować zakres działania (np. pod względem terytorium lub branży);
- ustalać metody postępowania;
- ustalać kierunek przedsiębiorstwa na najbliżej 10-20 lat;
- brać pod uwagę historię, posiadane kompetencje, środki, którymi dysponuje przedsiębiorstwo, kim są jego klienci, w jakiej mierze jest ono swoim własnym dostawcą;
- wskazywać wszystkim pracownikom firmy w jakim kierunku są skoncentrowane ich wysiłki;
- wyróżniać firmę na tle konkurentów;
- być wiarygodna (tzn. jest możliwa do osiągnięcia i spójna z działaniami firmy);
- zawierać w sobie wyzwanie, element motywujący pracowników;
- zostać sformułowaną z punktu widzenia podejścia marketingowego tzn. od strony rynku, uwzględniając to kim są klienci, co firma robi i na jakim rynku;
- wybiegać w przyszłość.
Elementy
Misja firmy może zostać sformułowana na wiele sposobów, jednak analiza występujących przykładów, pozwala wyróżnić pewne punkty wspólne:
- nawiązanie do firmy, której misja dotyczy (np. „Nasza firma…”, „Firma X…”);
- określenie co firma chce zaoferować/osiągnąć, dla kogo i w jakiej branży;
- wskazanie w jaki sposób to osiągnie.