Zobacz czym jest nagana, jak napisać naganę, z jakich elementów się składa, zapoznaj się z przykładem nagany.
Nagana
Nagana jest pismem, które najczęściej pisze przełożony do swojego podwładnego, który naruszył jakieś przepisy lub zasady. Jest to pismo urzędowe podobne w formie do upomnienia, jednak znacznie ostrzejsze w treści.
Według art. 108 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może zastosować karę nagany (lub karę upomnienia) za nie przestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Nagana może zostać wpisana do akt osobowych pracownika. Jest wtedy jednym z najważniejszych dokumentów branych pod uwagę przy jego ocenie. Jeśli ma być wpisana do akt, powinno to zostać wyraźnie w niej zaznaczone.
Kara nagany nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (art. 109 § 1 i 2 k.p.).
Układ
- Miejscowość, data;
- Dane osoby do której jest skierowana, wraz z adresem lub „w miejscu”, jeśli pracuje w tej samej firmie;
- Tytuł (NAGANA);
- Treść z uwzględnieniem jakie przepisy zostały naruszone i jakie zostaną wyciągnięte konsekwencje;
- Odręczny podpis osoby udzielającej naganę i pieczątka.