Zobacz jak napisać oświadczenie o nałożeniu na pracownika kary porządkowej, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się ze wzorem oświadczenia o nałożeniu na pracownika kary porządkowej.
Oświadczenie o nałożeniu na pracownika kary porządkowej
Pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia lub karę nagany za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 108 § 1 k.p.).
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy, pracodawca może również stosować karę pieniężną (art. 108 § 2 k.p.).
Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kara może zostać zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (art. 109 § 1 i 2 k.p.).
O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika (art. 110 k.p.).
Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy (art. 111 k.p.).
Układ
- Miejscowość, data;
- Dane nadawcy (pracodawcy);
- Dane adresata (pracownika);
- Nagłówek („Oświadczenie o nałożeniu kary porządkowej”);
- Informacja o nałożeniu kary i określenie jej rodzaju;
- Wskazanie daty naruszenia i przyczyn nałożenia kary;
- Informacja o prawie do sprzeciwu i terminie jego wniesienia;
- Informację o złożeniu odpisu zawiadomienia do akt osobowych pracownika;
- Podpis pracownika.