Dowiedz się jak napisać polecenie pracy w godzinach nadliczbowych, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładem polecenia pracy w godzinach nadliczbowych.
Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych
Czasami konieczna jest praca w godzinach nadliczbowych. W takich sytuacjach pracodawca wydaje polecenie pracownikowi, aby ten został dłużej w pracy. Obowiązkiem pracownika jest to polecenie wykonać, chociaż istnieją pewne okoliczności, w których może odmówić.
Według art. 151 § 1 Kodeksu pracy praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
szczególnych potrzeb pracodawcy.
Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z tą drugą sytuacją nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym (art. 151 § 3 k.p.).
Układ
- Miejscowość, data;
- Dane pracodawcy;
- Dane pracownika (imię i nazwisko, stanowisko, jednostka organizacyjna);
- Nagłówek („Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych”);
- Treść zasadnicza;
- Pieczątka i podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy.