Prośba o referencje
Referencje to pozytywna opinia wystawiona pracownikowi lub firmie przez pracodawcę/współpracownika. Napisanie referencji zależy tylko od dobrej woli osoby, która zechce je sporządzić, nie należy to do jej obowiązków. Można jednak zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania referencji poprzez skierowanie prośby o ich opracowanie do byłego pracodawcy lub współpracownika.
Z prośbą o wystawienie referencji należy wyjść wtedy, kiedy pracodawca, klient bądź partner biznesowy są zadowoleni ze współpracy i dali temu wyraz. Zdobycie poświadczenia ich pozytywnej oceny na piśmie będzie użyteczne w przyszłych kontaktach biznesowych.
Czasami prośba nie dotyczy referencji sporządzonych na piśmie, a jedynie zgody na umieszczenie danych osoby/firmy mogącej przedstawić referencje zawodowe przyszłym, potencjalnym współpracownikom.
Istnieje możliwość podpowiedzenia osobie proszonej o wydanie referencji, jakie informacje miałyby się w nich znaleźć, na ocenie jakich aspektów pracy Ci zależy. Jest to rozwiązanie praktykowane w wielu firmach.
Zob. także: Jak napisać referencje?
Układ
- Miejscowość, data;
- Dane nadawcy;
- Dane odbiorcy (adresata);
- Nagłówek (np. „Prośba o referencje”);
- Zwrot grzecznościowy („Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”, „Szanowni Państwo”);
- Określenie związku pomiędzy nadawcą a odbiorcą;
- Jednoznaczne sformułowanie konkretnej prośby;
- Podkreślenie jak duże znaczenie ma dla Ciebie otrzymanie referencji;
- Ewentualnie określenie na ocenie jakich aspektów pracy Ci zależy;
- Prośba o odpowiedź i zaznaczenie uczucia wdzięczności;
- Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”), podpis i pieczątka (jeśli jest).