Strona główna Edukacja Przypis: Jak napisać przypis?

Przypis: Jak napisać przypis?

Przykłady

Przykłady przypisów ze względu na źródło:

  • prace autorskie
    Przykład

    1 M. Ziółkowski, Przemiany interesów i wartości społeczeństwa polskiego, Wydawnictwo Fundacji Humaniora, Poznań 2000, s. 56.

  • rozdział lub artykuł w pracach zbiorowych
    Przykład

    1 E. Wnuk-Lipiński, Zmiana systemowa, [w:] E. Wnuk-Lipiński, M. Ziółkowski (red.), Pierwsza dekada niepodległości. Próba socjologicznej syntezy, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2001, s. 21.

  • praca, która ma wielu autorów
    Przykład

    1 T. Parsons, Społeczeństwo: spojrzenie ewolucyjne i porównawcze, [w:] Współczesne teorie socjologiczne, T. I. A. Jasińska-Kania i in. (wybór i oprac.), Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2006, s. 350.

  • słowniki i encyklopedie
    Przykład

    1 Słownik języka polskiego, t.1, Warszawa 1978.

  • gazety i czasopisma
    Przykład

    1 A. Czaja, Pionierski projekt opieki nad dziećmi dla pracujących i bezrobotnych, „Gazeta Wyborcza” 2007 nr 10, s. 2.

  • źródła internetowe
    Przykład

    1 Sokrates, http://www.sokrates.pl (26.04.2008).
    2 Badania etnograficzne, http://www.mojasocjologia.pl/badania-etnograficzne (26.04.2008).

Polecany poradnik – zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich, na studiach podyplomowych (EBOOK)

Komentarze

8 KOMENTARZE

  1. Mam jeszcze pytanie – może ktoś odpowie… Czy w przypadku stosowania wyrazów i skrótów łacińskich można je kojarzyć ze słowami polskimi, np.: Zob. ibidem, por. L. Kołakowski, op. cit. itd.
    Będę wdzięczny za wskazówkę.Pozdrawiam
    Leszek z Rzeszowa

    • Należy konsekwentnie stosować skróty polskie lub łacińskie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google „zestawienie skrótów polskich i łacińskich”, otrzyma Pan tabele zestawiające polskie skróty i ich odpowiedniki.

  2. Mam pytanie dotyczące przypisu dygresyjnego. Jeśli zawiera on informacje, które wymagają podania źródła informacji to jak to zapisać? w nawiasie? jako nowe zdanie? z jakimś słowem wprowadzającym np. źródło?
    będę wdzięczna za szybką odpowiedź

    pozdrawiam
    Aga

    • Można np. w ten sposób: „Treść, którą Pani wpisuje. Zob. M. Nowak, Tytuł, Wydawnictwo, Miejsce i rok wydania, s. 8-15.”

  3. Witam:)
    Co zrobić w sytuacji z tłumaczeniami z źródeł rosyjskojęzycznych? Jak zbudować taki przypis? Czy można posługiwać się alfabetem rosyjskim w przypisie? I czy oryginalny, nieprzetłumaczony tekst zawrzeć w przypisie, dodając, że to tłumaczenie własne?

  4. Dzień dobry,
    jeśli zamieszczam w pracy przypis odsyłający, który wskazuje na istnienie danego poglądu naukowego w określonym źródle, jednak źródła tego nie cytuję (nie zamieszczam fragmentu tego tekstu w swojej pracy), to czy należy podawać takie źródło w bibliografii, czy też wystarczający jest sam przypis?
    Pozdrawiam

  5. Dzień dobry. Czy da się ustawić przypisy dolne tak aby nie wychodziły poza margines. U mnie przypisy zajmują zbyt dużo miejsca na stronie a nie powinny wychodzić poza margines.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj