Strona główna Inne Sprostowanie: Jak napisać sprostowanie?

Sprostowanie: Jak napisać sprostowanie?

Dowiedz się jak napisać sprostowanie, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładami.

Sprostowanie

Sprostowanie jest reakcją na wypowiedź medialną (zwykle prasową), przekazującą nieprawdzie lub wprowadzające w błąd informacje. Jej autorem może być osoba/instytucja, która czuje się pokrzywdzona opublikowanymi informacjami lub redakcja, która krzywdzącą informację zamieściła.

Osoba pokrzywdzona może się domagać od redakcji sprostowania lub żądać zamieszczenia sprostowania, które sama napisała.

Układ

  1. Nagłówek („Sprostowanie”);

  2. Formuła otwierająca;

  3. Przywołanie tekstu, którego sprostowanie dotyczy;

  4. Wyjaśnienie powodu sprostowanie, wskazanie pomyłki i jej korekta;

  5. Ewentualnie przeproszenie za pomyłkę (jeśli sprostowanie jest napisane przez redakcję, która zamieściła nieprawdziwą informację);

  6. Podpis.

Przykład 1

Sprostowanie – przykład

Sprostowanie

Szanowna Redakcjo!

W związku z publikacją w dzienniku „Rynek” (18 października br.) artykułu pt. „Jaka to firma?”, proszę o publikację w trybie przewidzianym przez ustawę – Prawo prasowe, art. 31 pkt 1 poniższego sprostowania:

Nie jest prawdą, że właściciel firmy „Budomak” kiedykolwiek współpracował, czy był związany z jakąkolwiek partią polityczną. Nie jest również prawdą, że firma „Budomak” zanotowała w zeszłym roku 500 tysięcy złotych zysku. W rzeczywistości było to 320 tysięcy złotych netto.

Z poważaniem
Grażyna Kalinowska
Budomak

Przykład 2

Sprostowanie – przykład

Sprostowanie

W związku z nieprawdziwymi informacjami zamieszczonymi w „Gazecie Współczesnej” z 30 IV 2010 r. w artykule „NFZ wprowadził utrudnienia. Informacja tylko w sieci” wyjaśniamy, co następuje:

Nieprawdą jest stwierdzenie, iż osoby, które czekają na przyznanie decyzji o leczenie w sanatorium, muszą sprawdzać wszystkie etapy przebiegu rejestracji w internecie.

Nieprawdą jest również stwierdzenie, iż NFZ nie wysyła już zawiadomień, ani nie dzwoni do zainteresowanych i pacjenci sami muszą pilnować terminów wyznaczonych przez fundusz.

Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe jest aplikacją, która realizuje przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe, które w § 8 ust. 3 określają, iż Świadczeniobiorca powinien być poinformowany pisemnie o swojej kolejności na liście świadczeniobiorców. Należy jednak zaznaczyć iż, powyższe rozwiązanie nie zwalnia oddziału wojewódzkiego NFZ z wykonania czynności określonej w § 6 ust. 3 rozporządzenia, czyli zawiadomienia świadczeniobiorcy o nie potwierdzeniu skierowania z powodu braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.

Źródło przykładu 2: http://www.nfz.gov.pl

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj