Sprawdź czym jest umowa agencyjna, jak ją napisać, zapoznaj się ze wzorem umowy agencyjnej.
Umowa agencyjna
Umowa agencyjna została uregulowana w art. 758-764 Kodeksu cywilnego. Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Do zawierania umów w imieniu firmy oraz do odbierania dla niej oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie (art. 758 K.c.), np. w postaci odpowiedniej licencji.
Umowa agencyjna nie jest umową regulowaną przez kodeks pracy, lecz przez kodeks cywilny. W związku z tym nie stosuje się do niej zapisów kodeksu pracy określających nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Tak więc, jeśli strony umowy agencyjnej nie zastrzegły możliwości udzielania płatnego urlopu – agentowi on nie przysługuje. Także rozliczenia z ZUS-em agent wykonuje samodzielnie (Rozmiarek 2010: 308).
Jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została bez udziału agenta zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru, agent może żądać prowizji od tej umowy. Dający zlecenie zobowiązany jest w rozsądnym czasie zawiadomić agenta o zawarciu takiej umowy (art. 761 § 2. K.c.).
Dający zlecenie zobowiązany jest złożyć agentowi oświadczenie zawierające dane o należnej mu prowizji nie później niż w ostatnim dniu miesiąca następującego po kwartale, w którym agent nabył prawo do prowizji. Oświadczenie to powinno wskazywać wszystkie dane stanowiące podstawę do obliczenia wysokości należnej prowizji. Postanowienie umowy agencyjnej mniej korzystne dla agenta jest nieważne. Agent może domagać się udostępnienia informacji potrzebnych do ustalenia, czy wysokość należnej mu prowizji została prawidłowo obliczona, w szczególności może domagać się wyciągów z ksiąg handlowych dającego zlecenie albo żądać, aby wgląd i wyciąg z tych ksiąg został zapewniony biegłemu rewidentowi wybranemu przez strony (art. 7615).
Blisko trzy czwarte (73%) rodziców dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, średniej lub branżowej finansuje lub zamierza w tym roku szkolnym finansować im pozalekcyjne...
Blisko trzy czwarte (73%) rodziców dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, średniej lub branżowej finansuje lub zamierza w tym roku szkolnym finansować im pozalekcyjne...
Chcesz napisać esej naukowy? Sprawdź przykład eseju pt. Pył – przyczyna reakcji alergicznych. Esej to utwór o charakterze refleksyjnym, wykorzystywany przez środowisko akademickie.
Jak wygląda...