Wezwanie do zapłaty: Jak napisać wezwanie do zapłaty?
JN
Dowiedz się jak napisać wezwanie do zapłaty, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się ze wzorami wezwań do zapłaty.
Wezwanie do zapłaty
Wezwanie do zapłaty to pismo przypominające dłużnikowi o konieczności uregulowania należności. Brak zapłaty może być podyktowany różnymi względami, od zwykłego przeoczenia po kłopoty finansowe dłużnika. Wzywać do zapłaty można na wiele sposób (np. listownie, telefonicznie, przez sms lub e-mail).
W sytuacji gdy firma wysyła kilka wezwań do zapłaty, pierwsze powinno być napisane w uprzejmym tonie. Ma ono za zadanie przypomnieć dłużnikowi o zapłacie należności. Dopiero w przypadku braku reakcji ostatnie wezwanie, poprzedzające skierowanie sprawy na drogę sądową, powinno zostać napisane w znacznie stanowczy sposób. Zawiera ono często przytoczenie całej korespondencji dotyczącej zapłaty należności.
Przypomnienie o konieczności uregulowania należności. Zwykle w tym miejscu podaje się: powód wysłania wezwania (z nr faktury, datą wystawienia i terminem płatności), kwotę zadłużenia, informację o naliczonych odsetkach, nr rachunku na który można dokonać wpłaty, termin uregulowania należności;
Ostrzeżenie o konsekwencjach (np. naliczanie odsetek, wejście na drogę sądową);