Nawet najlepiej zaplanowane, najciekawsze badania nie odbędą się, jeśli nie będą miały finansowania. Czasami są to duże kwoty, innym razem mniejsze, jednak po skumulowaniu mogą skutecznie uszczuplić budżet badacza. Dlatego też powstały instytucje finansujące prowadzenie badań, również w obszarze nauk społecznych. Jedną z nich jest Narodowe Centrum Nauki.
Narodowe Centrum Nauki to agencja wykonawcza powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktach, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Jest to ważne zastrzeżenie, ponieważ nie każde badanie musi od razu przekształcić się w sukces rynkowy i przynosić zyski. Niektóre z nich są przyczynkiem dla innych odkryć albo ich rezultaty będą użyteczne w dłuższej perspektywie, lub też zwyczajnie nie mają celu biznesowego. Zadając pytanie, czy są one potrzebne, należy pamiętać, że wiele aspektów ludzkiego życia nie przynosi zysków, np. żyjemy w państwie, które opiekuje się swoimi obywatelami, nie mając w tym (przynajmniej w teorii) interesu materialnego, otacza nas przyroda, która niekoniecznie musi być eksploatowana, a jej ochrona jest sprawą kluczową dla naszego istnienia jako gatunku itp.
Chociaż pieniądze są tutaj bardzo ważne, procedura składania wniosków o grant może być odstraszająca. Formularz, który trzeba wypełnić jest dość skomplikowany i wypełnienie go wymaga wiedzy nie tylko z obszaru własnych badań. Istotne są też kwestie administracyjne, z którymi uczelnia nie zawsze jest w stanie pomóc. Pewne trudności może także sprawić przygotowanie kosztorysu i odpowiedni podział kosztów.
Zabrzmi to brutalnie, ale tak samo ważne jak wartość merytoryczna projektu, jest dostosowanie wniosku do oczekiwań recenzentów. Każdy wniosek jest przez kogoś oceniany, nie zawsze będą to osoby dobrze znające się na obszarze, którego on dotyczy. Dlatego dobrze jest wiedzieć na co zwracają uwagę i spojrzeć na swój wniosek w taki sposób, jak gdyby czytała go osoba nie do końca zaznajomiona z tematem.
Instytut PWN przygotował w 2019 r. nową edycję szkolenia „Jak z sukcesem przygotować wniosek o grant?”, które ma za zadanie pomóc badaczom uporać się z napisaniem wniosku do NCN. Szkolenie odbędzie się 22 marca 2019 r. w Warszawie.
Uczestnicy dowiedzą się na nim: na co aktualnie zwracają uwagę osoby decydujące o przyznaniu grantu i co według Narodowego Centrum Nauki jest najistotniejsze; jak właściwie opisać dorobek kierownika i jak najkorzystniej go udokumentować; w jaki sposób napisać szczegółowy i skrócony opis projektu – co w nim zawrzeć, a czego unikać, co należy umieścić w poszczególnych częściach szczegółowego opisu: Research Project Objectives, Significance of the project, Work plan, Research Methodology; jak radzić sobie z problemami formalno-administracyjnymi już przy realizacji grantu (umowa z uczelnią, wymagana dokumentacja, biurokracja. Natomiast podczas części warsztatowej nauczą się: analizy fragmentów dobrych i złych wniosków oraz ich recenzji; rozwiązywania sytuacji niestandardowych; opisywania poszczególnych pól – literatura, dorobek kierownika, wstęp, plan pracy, zależności pomiędzy poszczególnymi celami – jak zwiększyć swoją szansę na grant; sprostania wymogom formalnym i administracyjnym uczelni, tzn. problemom z zamówieniami publicznymi i wymaganiami księgowymi.
Program
9.30-10:00 Rejestracja uczestników i poranna kawa
10:00-11:30 CO KONIECZNIE TRZEBA WIEDZIEĆ PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PRACY NAD WNIOSKIEM?
BLOK I
- Dlaczego warto planować badania i po co składać wnioski, kiedy i jak należy to robić?
- Jak znaleźć grant dla siebie? Różnorodne konkursy a rozwój naukowca.
WARSZTAT: Kto i jak może nam pomóc w przygotowaniu wniosków grantowych?
11:30-11:45 Przerwa kawowa
11:45-13:15 TWORZENIE WNIOSKU
BLOK II
- W jaki sposób sformułować wniosek: analiza wymogów NCN
- Jak „sprzedać” swój pomysł: przykłady sprawdzonych technik. Szczegółowy opis wniosku: jak opisać cel, znaczenie projektu, plan pracy i metodologię.
WARSZTAT: Jak przekonywająco napisać wniosek?
13:15-13:45 Lunch
13:45-15:15 PROCES OCENY WNIOSKU
BLOK III
- Wniosek z perspektywy recenzenta: dobór argumentów i informacji, jakie pytania zadaje sobie recenzent czytając i oceniając nasz wniosek o dofinansowanie?
- Kto, jak i kiedy w NCN ocenia streszczenie, skrócony opis i szczegółowy opis. Jak je napisać, aby zostały pozytywnie ocenione? Przykłady i analiza recenzji z rzeczywistych wniosków.
WARSZTAT: Co przekonuje recenzentów do przyznania finansowania?
15:15-15:30 Przerwa kawowa
15:30-17:00 KWESTIE FORMALNE PRZY PISANIU GRANTU
BLOK IV
- Kosztorys: Jak wyliczyć koszty wynagrodzenia, aparatury i inne koszty bezpośrednie – które koszty zaliczamy do bezpośrednich?
- Wypełnianie wniosku w OSF i koordynowanie procesu powstawania wniosku: przykłady sprawdzonych technik.
- Dorobek: jak najkorzystniej opisać i udokumentować dorobek kierownika projektu?
WARSZTAT: Dlaczego jesteś najlepszą osobą do wykonania tych badań? Dlaczego instytucja powinna przyznać finansowanie właśnie Tobie? Dlaczego będziesz dobrym kierownikiem?
Odebranie certyfikatów uczestnictwa w szkoleniu
Zobacz
Strona szkolenia: instytutpwn.pl/granty