Skutecznie napisze pracę magisterską tylko ten, kto szanuje swój czas i swoje pieniądze. Sprawdź co to oznacza w praktyce i od czego zacząć.
Zadaj sobie kilka ważnych pytań
Rozpoczął się rok akademicki. Jak każdy student ostatniego roku zastanawiasz się nad tym, jak napisać pracę magisterską, jak przejść przez tę ostatnią, ciężką próbę w drodze po upragniony tytuł magistra.
Pomyśl co byś zrobił, gdybyś wiedział, że to nie takie trudne. Gdybyś wiedział jak bez trudu sformułować temat pracy, dobrać literaturę, zebrać notatki, w jaki sposób przygotować rozdział badawczy, jakich narzędzi użyć. Wreszcie, w jaki efektywny sposób zabrać się za pisanie pracy magisterskiej, nie mając przy tym żadnych problemów z komputerem i redagowaniem tekstu.
Zapewne miałbyś więcej czasu na przyjemności albo postąpiłbyś bardzo rozważnie i już w trakcie studiów zaczął szukać pracy odpowiadającej Twoim aspiracjom. Takiej, która pozwoli Ci się zrealizować w późniejszym życiu, zarobić tyle żebyś bez trudu mógł utrzymać siebie, dom, samochód. Być może nie chcesz pracować na etat i marzy Ci się prowadzenie własnej firmy. Jednak kluczem do tego wszystkiego jest CZAS. Gdybyś miał więcej czasu mógłbyś dokonać tego wszystkiego. Mógłbyś przeanalizować wszystkie za i przeciw, i podjąć świadomą, trafną decyzję.
Tymczasem stoi Ci na drodze ostatnia przeszkoda: napisanie i obrona pracy dyplomowej. O tym, że jest to ważne dla Twojej późniejszej kariery nikogo chyba nie muszę przekonywać. Tytuł oznacza lepsze propozycje pracy, większe zarobki, a także (może przede wszystkim) większy prestiż. Żaden pan Kowalski bez wykształcenia, nie będzie do Ciebie mówił per „Ty”. Ma się zwracać „panie magistrze” lub „pani magister”.
Wracając jednak do sedna, czyli do pisania pracy magisterskiej, mógłbyś co prawda, podobnie jak koledzy, posługiwać się metodą prób i błędów. Polegać na zasłyszanych wskazówkach i w efekcie niczego nie być pewnym. Prawda jest taka, że często nawet promotor nie zna odpowiedzi na wasze pytania.
Zauważyłeś już co tracisz? Tracisz CZAS. Czy cena nie jest zbyt wysoka? A gdybyś tak mógł zyskać nieco czasu? Co byś z nim zrobił? Czy poszukałbyś pracy, założył własną firmę? Może poszedłbyś na kurs doszkalający, aby zyskać nowe umiejętności. Lub wykorzystałbyś ten czas na kontakty z przyjaciółmi. Nie wątpię, ze chciałbyś poznać sztuczkę jak tego wszystkiego dokonać. Jeśli jesteś jej ciekawy czytaj dalej.
Najczęstsze błędy jakie popełniasz
Osoby piszące pracę magisterską nie mają często czasu na czynności wymienione wcześniej, ponieważ popełniają serię bardzo prostych błędów, przed którymi możemy się ustrzec pod warunkiem, że wiesz jak. Jakie zatem to błędy?
Najczęstszym błędem jest odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Masz świadomość, że musisz to zrobić, ale zamiast usiąść i się do tego zabrać, bierzesz się za wszystko inne. Świadomość, że napisanie pracy magisterskiej czeka na Ciebie, paradoksalnie paraliżuje Cię w realizacji innych zadań.
Gdy w końcu uda Ci się zmobilizować i zasiądziesz już przed monitorem, okazuje się że nie tyle nie wiesz co pisać, ale również jak. Godzinami szukasz po Internecie, zastanawiasz się jak dana rzecz ma wyglądać, może nawet pytasz znajomych, którzy są równie zdezorientowani jak Ty.
Wszystko to powoduje, że znowu zniechęcasz się do pisania pracy magisterskiej i zostawiasz ten – jak Ci się wydaje – przykry obowiązek na „zaś”. Nie jest to dobry sposób. Zapytaj sam siebie: czy nie lepiej by było znać z góry odpowiedz. Nie trwonić niepotrzebnie czasu na bezowocne konsultacje? Można zawsze spytać promotora, lecz gwarantuję, że nie spytasz go o wszystko co będzie konieczne, a ciągłe jeżdżenie na uczelnię, szukanie swojego opiekuna i skłanianie go do udzielenia odpowiedzi, których niechętnie udziela, nie jest wcale przyjemne. Trwonisz swój czas i pieniądze. Tak, właśnie pieniądze! Pieniądze na dojazd, pieniądze, które mógłbyś zarobić w czasie gdy szukasz odpowiedzi, które najczęściej są banalnie proste, trzeba tylko wiedzieć do czego sięgnąć.
Prosta sztuczka
Jaka jest więc ta prosta sztuczka, która pozwala oszczędzić Twój czas i pieniądze? Otóż najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest wybór odpowiedniej książki na temat pisania pracy dyplomowej. Prawda, jakie oczywiste? Możesz mi wierzyć, że tak napiszesz ją najszybciej. Wystarczy tylko niewielki wysiłek, aby znaleźć odpowiedni fragment w tekście i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Napisano wiele takich pomocy. Jedne bardziej udane, inne mniej. Proponuję Ci sięgnąć po jedną z lepszych książek w tym gatunku. Mowa tutaj o podręczniku Alicji Kaszyńskiej, bestsellerze pod tytułem „Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową lub magisterską?”. Pozycja ta dostępna jest również w formie wygodnego ebooka, co sprawia, że możesz ją mieć w niedługim czasie od zamówienia. Czy jest dobra? Mogłabym długo Cię przekonywać, ale najlepiej sam wyrób sobie zdanie na podstawie opinii osób, które już z niej korzystały:
- „Uważam że tak zdesperowanym osobom jak ja, które nie wiedzą jak zabrać się za pisanie owa książka wskazuje konkretny plan – jak zacząć działać i doprowadzić do upragnionej obrony.”
- „Książka 'Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową lub magisterską’ to niezwykle przydatne kompendium wiedzy w zakresie stworzenia oryginalnej, poprawnej i ciekawej pracy magisterskiej. Dla mnie ogromny atut tej publikacji to: przedstawienie krok po kroku zadań, które powinno się wykonać, pisząc pracę oraz obrazowe przykłady z różnych dziedzin. Jako, że jestem w trakcie pisania jednej pracy magisterskiej, a czeka mnie jeszcze jedna, to myślę, że wskazówki zawarte w książce bardzo mi się przydadzą i polecam tę książkę wszystkim piszącym prace, zarówno tym którzy nie wiedzą od czego zacząć jak i tym bardziej zaawansowanym!”
- „Świetna książka, bardzo fajnie napisana, zrozumiale dla wszystkich. Dużo ciekawych podpowiedzi i pomysłów. Przewodnik po wordzie też może się przydać. Gorąco polecam”
- „Naprawdę pomocna książka! Właśnie pisze prace magisterską i licencjacką w tym samym momencie, ponieważ studiuję na dwóch kierunkach i nie miałam pojęcia jak się za to zabrać bo tego nigdy nie robiłam, mogę tylko żałować że ta książka wpadła tak późno w moje ręce bo wiedziałabym jak ważne jest wybranie odpowiedniego promotora, który mi pomoże wierze jednak, że z tą książką obronie się z sukcesem :)”
- „Dzięki lekturze 'Jak-napisac-przepisac-i-z-sukcesem-obronic-prace-dyplomowa’ mogłam z łatwością pisać moją pracę mgr nie zastanawiając się nad każdym szczegółem. Jest to bardzo pomocna książka i polecam ją każdej osobie, która musi się zmagać z pisaniem pracy zarówno licencjackiej jak i mgr!!!”
- „Książka bardzo pomocna przy pisaniu pracy magisterskiej, z tą publikacją wydaje się to łatwe wręcz proste i tak w rzeczywistości jest. Zawiera praktyczne informacje jak stworzyć plan pracy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tematu pracy i promotora, jak poradzić sobie z notatkami. Co mnie się spodobało to, to, że w sposób jasny i przejrzysty przedstawia szczegóły tj. przypisy, cytaty. Gorąco polecam i życzę powodzenia przy pisaniu.”
- „praca napisana bardzo konkretnie, najbardziej ważne dla mnie są szczegóły typu cytaty, przypisy, jak je oznaczać ,jak powinna wyglądać w całości ,jak rozmieszczać poszczególne rozdziały, co jest najważniejsze i przede wszystkim napisana bardzo przystępnym językiem”
- „Właśnie przymierzam się do pisania pracy licencjackiej i nie żałuję zakupu. w tej książce jest chyba wszystko to co ma mi się przydać, a czego promotor w ogóle nie chce powiedzieć. I miła powtórka ze styli w Wordzie. POLECAM!!!”
- „Jest niesamowity. Bez niego nie wiedziałam od czego zacząć, a teraz mam już prawie połowę pracy za sobą. Warto go mieć pod ręką!”
Zob. opis książki na stronie wydawnictwa
Zawartość książki
Pozycja „Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową lub magisterską?” składa się z czterech głównych działów:
I Podejmujemy decyzje
II Przystępujemy do pisania
III Jak poradzić sobie z komputerową wersją pracy
IV Ocena pracy i jej obrona
Co w nich można znaleźć dla siebie istotnego? Otóż całkiem sporo. W części I będą to na przykład informacje na temat:
– wyboru promotora;
– wyboru tematu pracy;
– podjęcia decyzji czy wybrać pracę opisową czy badawczą;
– jak skutecznie robić notatki, tak aby się w tym wszystkim nie pogubić.
W części II znajduje się opis istoty pracy magisterskiej. To tutaj autorka omawia:
– jak napisać wstęp;
– jak powinny wyglądać rozdziały;
– jak wykonać przypisy;
– w jaki sposób napisać rozdział badawczy;
– jak konstruuje się kwestionariusz ankiety;
– jak dokonać analizy wyników badań;
– jak ma wyglądać zakończenie;
– jak napisać bibliografię, aneks, a także spisy.
W części III znajdują się porady praktyczne, odnoszące się do fizycznego wykonania pracy magisterskiej. Autorka radzi jak efektywnie wykorzystać Worda, aby realizacja zadania stojącego przed studentem była prosta i przyjemna.
W części IV znajduje się omówienie tego, jak ocenia się pracę magisterską i jak wygląda jej obrona.
Zob. opis książki na stronie wydawnictwa
Polecany poradnik – zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich, na studiach podyplomowych (EBOOK)