Strona główna Edukacja Jak pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych. Ewa Wolańska i...

Jak pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych. Ewa Wolańska i in.

Ewa Wolańska i in.

Jak pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych

Piszemy na co dzień rozmaite teksty: do pracy, do szkoły, do urzędu, o charakterze osobistym. Jest to np. list, życiorys, sprawozdanie, upoważnienie, wypowiedzenie, referencje, konspekt, skarga, gratulacje, podziękowania, kondolencje, zaproszenie, streszczenie. Można wymieniać jeszcze przez długi czas, a i tak nie wymieni się wszystkich.

Poradnik pt. Jak pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych ma za zadanie pomóc Ci przygotować w sposób poprawny każdy z tych tekstów. Powstał on, aby w sposób rzetelny i przystępny przedstawić zasady opracowania tekstów pod względem edytorsko-topograficznym oraz nauczyć czytelników pisać i redagować różne teksty. Autorzy przekonują w nim, że pisanie i redagowanie nie jest wcale trudną sztuką.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to kompendium wiedzy z zakresu edytorstwa i typografii. Wiedza taka do niedawna była potrzebna tylko nielicznym, jednak wraz z upowszechnieniem się komputerów przyda się każdemu, kto chciałby zadbać o poprawność swoich wypowiedzi. Druga część zawiera wzory tekstów użytkowych, takich jak: abstrakt, bibliografia, biogram, CV, dedykacja, e-mail, gratulacje, handout, identyfikator, indeks, instrukcja, kondolencje, konspekt, koperta, laudacja, list, list motywacyjny, mowa pogrzebowa, mowa weselna, nekrolog, ogłoszenie, opinia, petycja, pieczątka, poczta głosowa, podanie, podziękowanie, poręczenie, post internetowy, pozdrowienia, prezentacja, protokół, przeprosiny, przypis, referat, referencje, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa telefoniczna, skarga, SMS, sprawozdanie, sprostowanie, streszczenie, telegram, ulotka reklamowa, upoważnienie, usprawiedliwienie, wizytówka, wypowiedzenie, zaproszenie, zawiadomienie, zgłoszenie, życiorys, życzenia.

Jeśli więc zostałeś (zostałaś) poproszony (poproszona) o przygotowanie mowy weselnej, referatu lub laudacji i wpadasz w panikę jak się do tego zabrać, to sięgnij po tę pozycję. Znajdziesz tutaj szczegółowe omówienie takich pism, zaś na podstawie porad, wskazówek i przykładów, będziesz potrafił(a) je samodzielnie przygotować. Co ciekawe, zostały uwzględnione gatunki pisane i mówione, a także te które mogą być pisane i mówione jednocześnie.

Kompendium zostało skierowane do szerokiego kręgu odbiorców: uczniów, studentów, nauczycieli, redaktorów, dziennikarzy i innych osób, które na co dzień zajmują się pisaniem tekstów. Gdy więc chcesz wiedzieć jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, zaimponować szefowi, kolegom, rodzinie, wydawcy, a co może najważniejsze samemu sobie, powinieneś (powinnaś) zajrzeć do tej książki. Właśnie dla takich osób powstał poradnik Jak pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych, który w profesjonalny sposób odpowiada na pytanie jak poprawnie zredagować dowolny tekst, ten z życia, jak też bardziej twórczy, a także prezentuje użyteczne przykłady i wzory 55 tekstów.

Jest to świetny poradnik. Gwarancją jakości jest z pewnością wydawnictwo (PWN). Na szczęście nie jest to także zbyt kosztowna inwestycja, a że Ci się opłaci teraz i w przyszłości – to pewne.

Jak pisać i redagować. Poradnik redaktora. Wzory tekstów użytkowych. Ewa Wolańska i in.

Komentarze

1 KOMENTARZ

  1. Często korzystam z tej strony i podoba mi się jej nowy wygląd. Jedyne co denerwuje to te angielskie napisy przy komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj