Strona główna Inne Jak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać?

Dużo się mówi o tym, że pieniądze powinny na ciebie pracować, a każda „zachomikowana” suma, choćby była niewielka, z czasem straci na wartości. Specjaliści radzą: inwestować, inwestować, inwestować. Co jednak zrobić, gdy nie ma czego inwestować? Nad tym już się nie pochylają aż tak bardzo.

Najprostszą drogą, osiągalną praktycznie dla każdego, nawet dla tego kto nie dysponuje zbyt wielkimi sumami, jest oszczędzanie. Oszczędność to ta część twoich dochodów, której nie przeznaczasz na bieżącą konsumpcję. Czy warto oszczędzać? Oczywiście. Wcześniej czy później będziesz chciał(a) kupić samochód, pojechać na wakacje, wyprawić wesele dziecku, a to już nie są małe sumy i trzeba odkładać, żeby było cię na to stać.

Wcale nie jest łatwo zacząć oszczędzać, jeśli się nie zna swoich wpływów i wydatków. Wpływem jej zazwyczaj pensja. Może to być również premia, zwrot podatku, jakiś dodatkowy dochód. Problemy zaczynają się, gdy na arenę wkraczają wydatki. Bo przecież czy ta mała drożdżówka rano to od razu wydatek? Otóż to także jest wydatek, szczególnie kiedy zsumujesz wszystkie te małe drożdżówki z całego tygodnia lub miesiąca.

Może ci w tym pomóc kontrola wydatków. Jesteś na stronie, na której uwielbiamy formularze i tabelki, szczególnie jeśli w czymś pomagają, dlatego poniżej został zamieszczony jeden z nich. Jeśli chcesz sprawdzić gdzie znikają twoje pieniądze, zapoznaj się z narzędziem do kontroli wydatków w skali tygodnia. Spróbuj systematycznie wypełniać podany poniżej arkusz przez 1 tydzień (przynajmniej), aby sprawdzić w którym miejscu rozchodzą się twoje pieniądze.

Wydatki tygodniowe domownika …………………………….

Wydatki Pon. Wt. Śr. Czw. Pt. Sob. Niedz. Suma
Artykuły spożywcze
Posiłki na mieście
Przekąski
Alkohol
Papierosy
Karma dla zwierząt
|
Artykuły gospodarstwa domowego
Kosmetyki, artykuły higieny osobistej
Wydatki na ubrania, buty
Fryzjer, kosmetyczka
|
Transport publiczny
Zakup paliwa
Utrzymanie samochodu, naprawy
|
Kino, koncerty, teatr, wydarzenia sportowe
Książki, gazety, czasopisma
Gry losowe i hazard
Zajęcia sportowe, fitness
Inne rozrywki/hobby
|
Lekarstwa
Opieka medyczna, dentysta
Inne wydatki medyczne
|
Kieszonkowe dla dzieci
Wydatki szkolne
Prezenty dla domowników i przyjaciół
|
Rachunki (telefon, internet, telewizja itp.)
Rachunki (prąd, gaz, woda, ogrzewanie itp.)
Czynsz
|
|
|
Suma

Jeśli jakiś wydatek nie może zostać zaklasyfikowany do żadnej kategorii, napisz go na dole strony w wolnym wierszu (w tym celu pozostaw kilka wolnych wierszy). Jeśli już teraz widzisz, że ta tabela nie jest odpowiednia dla ciebie, bo nie uwzględnia jakiegoś produktu, dodaj go. Jeśli jest coś, czego nie kupujesz, usuń to. Możesz dowolnie modyfikować narzędzie, aby dopasować je do swoich potrzeb.

Nie zapomnij zapisywać wydatków wraz z kwotami, aby je następnie zsumować i wpisać w poszczególne komórki. Kiedy po upływie tygodnia, wypełnisz już cały arkusz, przejrzyj go dokładnie. Jest on świadectwem twoich przyzwyczajeń zakupowych. Jest to również pierwszy krok na drodze do ich zmiany. Na pewno widzisz, że nawet niewielkie wydatki codzienne, skumulowały się pod koniec tygodnia w dość spore kwoty. Jeśli masz odwagę, zrób taki sprawdzian również dla pozostałych tygodni w miesiącu. Będzie to wstęp do procesu tworzenia domowego budżetu, w którym panujesz nad wydatkami.

Nawet gdy miał miejsce jakiś znaczący wydatek, nie pozwól mu się przytłoczyć. Prawdopodobnie jest to wydatek, który ponosisz tylko raz na miesiąc lub raz na kilka miesięcy. Kiedy wiesz ile wydajesz, kolejnym krokiem może być zaplanowanie realistycznego budżetu na kolejny miesiąc. Tylko zachowanie dyscypliny przyniesie dobry efekt.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną kuponowo.pl.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj