Znajomość języka angielskiego to jeden z podstawowych wymogów na wielu stanowiskach pracy. Dotyczy on głównie osób, które mają kontakt z anglojęzycznymi klientami lub pracują w anglojęzycznym środowisku. Raczej nikt nie wymaga znajomości angielskiego od osób, które z nim nie będą miały styczności. Oczywiście pozycja w CV mówiąca o znajomości języka obcego powinna być atutem na większości stanowisk.
Wymagane kwalifikacje językowe na różne stanowiska pracy
Jeśli jednak miejsce pracy, do którego aplikujemy posiada w wymogach znajomość angielskiego, należy dowiedzieć się na jakim poziomie powinniśmy ten język umieć. Zależnie od stanowiska i wykonywanej funkcji, pracownik będzie potrzebował różnego zakresu znajomości języka obcego
Załóżmy, że istnieje pracownik, którego styczność z językiem angielskim będzie ograniczała się do zdobycia prostych informacji z anglojęzycznych stron internetowych lub obsługi programu z menu w języku angielskim. Nikt nie będzie wymagał od niego wypowiedzi, ani rozumienia trudnych wiadomości w języku obcym. Taka osoba nie potrzebuje znajomości angielskiego na wysokim poziomie. W tym przypadku wystarczające będą podstawy tego języka, które pozwolą na wykonywanie prostych działań i podstawową komunikację po angielsku.
Patrząc z drugiej strony, na rynku jest wiele stanowisk, na których wymagana jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego. Weźmy przykład osoby odpowiedzialnej za kontakt mailowy, telefoniczny oraz osobisty z międzynarodowymi klientami w wielkim przedsiębiorstwie. Załóżmy, że głównym językiem komunikacyjnym jest angielski. Często tak bywa, ponieważ język angielski jest powszechnie znany oraz uchodzi za język uniwersalny w dzisiejszym świecie. Od osoby, której powierzono tak ważne zadanie jak bezpośredni kontakt z klientami na pewno przełożeni wymagają bardzo wiele. Do pracy na takim stanowisku niezbędna jest nienaganna znajomość języka angielskiego w każdym jego aspekcie. Kluczowa jest bezbłędna gramatyka, poprawność wypowiadania się, a także bogaty zasób słownictwa związanego również z konkretną dziedziną biznesu.
Dokumenty poświadczające o znajomości języka angielskiego
W CV należy określić poziom znajomości języka obcego. Niestety sam zapis „Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.” wystarczy jedynie na bardzo podstawowe stanowiska, które nie wymagają znaczących umiejętności językowych.
Osoby, które wiążą karierę zawodową ze stanowiskami, wymagającymi dobrej znajomości języka angielskiego powinny zainteresować się certyfikatami językowymi. Są to dokumenty, do uzyskania których należy przystąpić do egzaminu. Te najważniejsze są wykonywane przez renomowane organizacje – na przykład University of Cambrige. Istnieje wiele certyfikatów, które poświadczają znajomość języka angielskiego na różnym stopniu zaawansowania. Zależnie od celu, który chcemy osiągnąć poprzez taki dokument, możemy wybrać różne warianty.
Czytelników tego artykułu zapewne zainteresuje certyfikat typowo biznesowy. Business English Certificate (w skrócie BEC) jest dokumentem, który poświadcza, że posiadająca go osoba opanowała język angielski w dziedzinie biznesu. Pozwala na rozpoczęcie kariery biznesowej lub studiów na kierunkach ekonomicznych w krajach anglojęzycznych. Występuje w trzech poziomach zaawansowania, a ważny jest bezterminowo.
Jak zdobyć certyfikat językowy?
Aby zdobyć certyfikat językowy należy uiścić opłatę i przystąpić do egzaminu. Nie jest wymagane uczestnictwo w żadnym kursie przygotowawczym. Jednakże takie egzaminy nie należą do najprostszych, a samodzielne przygotowania nie zawsze przynoszą zamierzone efekty. Wiele szkół językowych prowadzi kursy przygotowujące do konkretnego egzaminu, ponieważ każdy posiada inne wymagania.
Egzamin zwykle składa się z trzech lub czterech części. Część pisemna obejmuje zagadnienia takie jak czytanie, pisanie i rozumienie ze słuchu. Oddzielną częścią jest egzamin ustny, podczas którego sprawdzana jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim w codziennych biznesowych sytuacjach.
Cena certyfikatu BEC waha się od 370 zł do 690zł, zależnie od poziomu.
Dlaczego warto inwestować w znajomość języków obcych
Jeśli chcemy postawić na rozwój osobisty i zdobyć uniwersalne kwalifikacje zawodowe to inwestycja w języki obce jest jedną z najlepszych, które możemy wybrać. W dzisiejszych czasach nie ma branży, która ograniczałaby się jedynie do granic naszego kraju. Większość z liczących się na rynku firm posiada kontrakty międzynarodowe. W dobie powszechnej globalizacji, współpraca międzynarodowa to codzienność, a także szansa na rozwój wielu przedsiębiorstw. Pracodawcy poszukują osób, dla których praca w dwujęzycznym środowisku nie będzie problemem.
Jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych to niewielkie wyrzeczenie, zwracając uwagę, że niektóre certyfikaty uznawane są bezterminowo przez wiodące firmy i uczelnie na całym świecie. Większym wyzwaniem może być kwestia przygotowania do takiego egzaminu. Samodzielna nauka niestety często bywa nieskuteczna, a przygotowawcze kursy to kolejne koszta i poświęcony czas.
Jeśli jednak jesteśmy na początku kariery biznesowej i zastanawiamy się w co zainwestować swój czas i pieniądze to bez wahania inwestujmy w języki. Niektóre gałęzie biznesu stawiają na świetną znajomość jednego języka obcego, a w innych przypadkach średnio-zaawansowany poziom dwóch języków będzie znacznie bardziej przydatny. To od nas zależy, którą ścieżkę rozwoju wybierzemy.
Dokładnie to samo dotyczy osób już pracujących na pewnym stanowisku od dłuższego czasu. Jeśli stoimy w miejscu i nie rozwijamy się, może warto pomyśleć o poprawieniu swoich kwalifikacji językowych? Często to najlepszy krok na drodze do upragnionego awansu. W dobie szybkiego przepływu informacji ważne jest, aby osoby na wysokich stanowiskach mogły szybko na takie informacje reagować. Nieznajomość języka obcego na wystarczająco wysokim poziomie może skutecznie blokować rozwój naszej kariery.
Tak to prawda teraz bez języka angielskiego człowiek nic nie znaczy na rynku pracy. Najlepiej teraz znać dwa języki większe szanse na otrzymanie pracy.