Sen jest dla nas bardzo ważny, choć często o nim zapominamy. W jego trakcie powinien odpoczywać nie tylko nasz umysł, ale również ciało, które ma się rozluźnić. Dobrze dopasowany materac 120×200 cm sprawia, że kręgosłup zajmuje odpowiednią pozycję i ma zapewnione podparcie, a poszczególne mięśnie zaczynają się stopniowo rozluźniać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich kłopoty z bezsennością, ciągłe bóle głowy, czy kręgosłupa mogą wynikać właśnie z nieodpowiedniego materaca. Jakie sygnały wskazują na to, że śpimy na złym materacu i należy go wymienić?
Kiedy materac przestaje nam służyć
Dobry materac 120×200 cm to przede wszystkim materac wygodny. Dla każdego z nas będzie to pojęcie subiektywne. Materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki.
Co powinno nam dać do myślenia?
- problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do snu,
- kłopoty z zasypianiem,
- pojawiające się często bóle głowy,
- sztywność karku i szyi,
- bóle kręgosłupa na różnych jego odcinkach,
- ciągłe niestrawności powodowane przyjmowaniem złej pozycji i zgniataniem organów wewnętrznych.
Na pewno warto zwrócić też uwagę na samą budowę materaca 120×200 cm. Jeśli jest on pofalowany, nierówny, wystają z niego sprężyny lub pianka nie wraca do swojej pierwotnej pozycji, wówczas na pewno nadeszła pora, żeby swój materac zmienić na nowy.
Na co zwrócić uwagę wybierając nowy materac?
Na stronach producentów materaców jak Godre można znaleźć szeroką gamę rozwiązań. Zwykle umożliwiają oni dopasowanie poszczególnych parametrów materaca.
Można wybierać spośród:
- materaców sprężynowych,
- bonellowych,
- piankowych,
- lateksowych,
- kokosowych,
- termoplastycznych,
- wysokoelastycznych,
- dwustronnych.
Warto zapoznać się z ich poszczególnymi opisami, aby poznać właściwości tych surowców. Dodatkowo na Godre.pl istnieje możliwość wyboru odpowiedniego stopnia twardości materaca. Parametr ten dopasowuje się do swojej wagi ciała, ponieważ wtedy materac zapewnia kręgosłupowi najlepszy rodzaj podparcia. Oczywiście, w tej kwestii należy też kierować się swoim subiektywnym odczuciem wygody.