Co roku tysiące maturzystów staje przed trudną decyzją – jakie studia wybrać. Jesteś jednym z nich i od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad odpowiednim kierunkiem dla siebie? A może nie lubisz przedmiotów ścisłych i zdecydowanie bardziej interesuje Cię oferta skierowana do humanistów? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz najnowszy tekst. Przedstawiamy w nim kierunki, które powinny przypaść Ci do gustu.
Filologia polska
Zawsze lubiłeś literaturę i zagwozdki językowe? W takim razie powinieneś zastanowić się nad filologią polską. W trakcie 3-letnich studiów licencjackich nie tylko dowiesz się wszystkiego na temat polskiej literatury (od średniowiecza do współczesności). Będziesz realizować także takie przedmioty jak historia języka, gramatyka opisowa, gramatyka historyczna, teoria literatury, leksykologia i leksykografia, dialektologia, poetyka czy język łaciński, które pozwolą Ci uporządkować wiedzę na temat polskiej gramatyki i pochodzenia wyrazów. Jakie specjalności masz do wyboru? W dużej mierze zależą one od uczelni, na którą się zdecydujesz, ale do najpopularniejszych należą nauczycielska, edytorska, krytycznoliteracka, dziennikarska oraz nauczanie polonistyczne wśród obcokrajowców. Dzięki takiemu wyborowi, po dyplomie możesz pracować w szkołach (także tych dla obcokrajowców), wydawnictwach, mediach, instytucjach kultury oraz agencjach marketingowych i PR-owych.
Pedagogika
Lubisz dzieci? Jeśli tak, to studia I stopnia na kierunku pedagogika to coś dla Ciebie. W trakcie 3-letniej edukacji zdobędziesz umiejętności i widzę, które pozwolą Ci podjąć pracę w pierwszych klasach szkoły podstawowej oraz w przedszkolach. Zwłaszcza to drugie powinno Cię zainteresować. Zastanawiasz się dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że wraz z rozrostem miast, powstaje coraz więcej przedszkoli, zwłaszcza tych prywatnych. Dzięki temu masz szansę zdobyć atrakcyjną pracę zaraz po studiach. A co czeka Cię w ich trakcie? Wszystko zależy od specjalności, którą wybierzesz. Np. decydując się na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną skupisz się na przedmiotach związanych z edukacją mały dzieci, np. edukacji artystycznej, logopedii czy edukacji matematyczno-przyrodniczej. Z kolei pedagogika opiekuńczo-wychowawcza pozwoli Ci podjąć pracę jako pedagog szkolny i pedagog w świetlicach środowiskowych.
Dziennikarstwo
Interesuję Cię otaczający świat? A może zawsze chcesz być na bieżąco? Dziennikarstwo Ci w tym pomoże, bo to kierunek skrojony pod humanistów. Czego nauczysz się na tych studiach? Na pewno udoskonalisz warsztat retoryczny, ale też poznasz formy dziennikarskie oraz dowiesz się jak je wykorzystywać. Do tego zgłębisz prawo prasowe, prawo autorskie i poznasz rodzaje dziennikarstwa (od prasowego i telewizyjnego, po śledcze i sportowe) i formy PR-owe. Gdzie możesz pracować po ukończeniu studiów? Oczywiście w redakcjach mediów, ale też w agencjach marketingowych i PR-owych, w wydziałach promocji instytucji publicznych oraz wydawnictwach.