Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej potrafi przynosić znaczące korzyści. Dlatego spore grono osób decyduje się na przejście z etatu i rozpoczęcie własnej przygody z przedsiębiorczością. Niekiedy jest to pasja rozwijana przez długi czas, innym razem pojawia się pomysł do zrealizowania, w którym upatruje się solidnych zysków.
Po zarejestrowaniu działalności przychodzi kolej na dopilnowanie szeregu innych formalności. Jedną z nich jest wizyta w banku w celu założenia bankowego konta firmowego. Warto pamiętać, że nie zawsze jest ono niezbędne, żeby móc swobodnie prowadzić firmę. Mimo to spora grupa nowych przedsiębiorców decyduje się na rozdzielenie rachunków indywidualnych od biznesowych.
Kiedy się to zatem opłaca i kto powinien założyć konto firmowe?
Kto musi założyć konto firmowe?
W polskim prawie nie ma jednoznacznie sprecyzowanego zapisu, który obligowałby każdego nowego przedsiębiorcę do natychmiastowego założenia konta bankowego dla swojego biznesu.
Obowiązek taki pojawia się jednak w firmach, które uczestniczą w transakcjach na kwotę co najmniej 15 tysięcy brutto. Wiąże się to z tak zwaną białą listą podatników VAT.
W wykazie tym znajdują się wszyscy podatnicy VAT, zarówno czynni jak i zwolnieni. W ramach wpisu o konkretnym podmiocie gospodarczym umieszcza się wszystkie informacje identyfikujące firmę. Trzeba wiedzieć, że na białej liście podatników VAT nie umieszcza się numerów indywidualnych kont bankowych. Aby się na niej znaleźć, należy zatem mieć rachunek firmowy.
Do czego wykorzystuje się ten wykaz podatników? Należy sprawdzać na nim każdego kontrahenta, na którego konto mamy wykonać przelew na kwotę powyżej. 15 000 złotych brutto. Jeżeli prześlemy pieniądze na rachunek nie uwzględniony na białej liście podatników VAT, musimy liczyć się z sankcjami.
Co nam grozi? Przede wszystkim nie będziemy mogli zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Równocześnie zostaniemy pociągnięci do solidarnej odpowiedzialności z drugą stroną transakcji w ramach podatku VAT.
Zdecydowanie warto zatem zadbać o to, żeby współpracować wyłącznie z podmiotami znajdującymi się na liście oraz samemu dopełnić wszelkich formalności, aby w tym wykazie figurować.
Korzyści z posiadania firmowego konta bankowego
Wiele osób, zakładających działalność gospodarczą, decyduje się od razu na założenie oddzielnego rachunku bankowego dla transakcji firmowych. Dlaczego? Ponieważ przynosi to szereg korzyści.
Najważniejszą z nich jest oczywiście maksymalizacja wygody prowadzenia firmy. Rozdzielenie wydatków prywatnych od biznesowych pozwala wprowadzić ład oraz ułatwia kontrolowanie przepływu pieniędzy. W przypadku rozliczeń za pomocą wyłącznie konta indywidualnego bywa to niezmiernie problematyczne.
Konta firmowe w wielu przypadkach są płatne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wszelkie opłaty tego typu można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Aby było to możliwe, trzeba przedstawić dowody (np. wyciągi bankowe) poświadczające wszystkie wydatki, w tym opłaty za prowadzenie rachunku, koszty przelewów itp. Dzięki temu księgowość będzie w stanie wprowadzić je do bieżących rozliczeń firmy. Osoby, które zajmują się samodzielnie swoimi rozliczeniami, powinny w tym temacie skonsultować się ze specjalistami. Łatwo znaleźć tego typu profesjonalistów i biura księgowe np. na UslugiKsiegowe.pl.
Założenie konta firmowego to także olbrzymie ułatwienie dla samego prowadzenia księgowości, szczególnie w przypadku gdy równocześnie uzyskuje się przychody z innych tytułów, na przykład z etatu lub umowy o dzieło. Dzięki temu prowadzenie rachunków jest zdecydowanie wygodniejsze, a ryzyko popełnienia błędu znacząco spada.
Konto dla firmy Staje się również bardzo przydatne w razie kontroli skarbowej. Dlaczego? Ponieważ urzędnicy zyskują dostęp wyłącznie do rozliczeń przedsiębiorstwa, a nie wszystkich, nawet całkiem prywatnych wydatków.
Konto firmowe – sposób na spokój i wygodne prowadzenie biznesu
W większości banków założenie rachunku firmowego zajmuje naprawdę niewiele czasu, a jak możemy zauważyć potrafi przynosić szereg wymiernych korzyści, związanych z wprowadzeniem ładu w rozliczeniach oraz uporządkowaniem kwestii formalnych.
Trudno się zatem dziwić, że chętnie decydują się na to rozwiązanie również przedsiębiorcy, którzy nie są do tego zmuszeni przez obowiązujące przepisy prawa. Konto firmowe przynosi bowiem więcej pozytywów niż komplikacji dla biznesu.