Podniosła mowa pożegnalna jest częścią uroczystości pogrzebowych. Wygłasza się ją w czasie mszy lub na cmentarzu. Mowa składa się z kilku istotnych elementów, takich jak: zwrot do adresata, wyjaśnienie celu przemówienia, opowiedzenie o osobie zmarłej, przedstawienie jej zalet, podziękowanie dla uczestników pogrzebu za przybycie oraz pożegnanie bliskiego.
Pożegnanie pogrzebowe od rodziny – piękny i wzruszający gest
Laudacja to mowa okolicznościowa, która ma na celu pokazać dobre cechy danej osoby. Wygłaszana jest często na uroczystościach pogrzebowych, jako ostatnie pożegnanie dla zmarłego od najbliższych. Laudacja jest bardzo pięknym i wzruszającym gestem ze strony osoby, która się jej podejmuje. Jednak zważywszy na okoliczności i smutek związany z odejściem kogoś bliskiego, mowa pożegnalna nie należy do łatwych.
Tekst pożegnania pogrzebowego – kto powinien wygłosić?
Wygłaszający mowę pogrzebową to najczęściej osoba z najbliższej rodziny, krewny lub przyjaciel nieboszczyka. Założeniem przemowy jest, przede wszystkim, przedstawienie osoby zmarłej uczestnikom pogrzebu i opowiedzenie o jego zasługach i dobrych uczynkach, dlatego najbardziej szczera będzie wypowiedź osoby mającej ze zmarłym wspólne wspomnienia.
Mowa pożegnalna na cmentarzu – elementy przemowy
Treść mowy pogrzebowej warto przemyśleć wcześniej, aby była wygłoszona w sposób uporządkowany. Silne emocje i stres mogą być przeszkodą w pewnym i spokojnym mówieniu. Przemowę najlepiej spisać na kartce lub przynajmniej przygotować konspekt. Doda to pewności siebie i w chwilach słabości może okazać się bardzo pomocne.
Pierwszym elementem przemowy pogrzebowej jest zwrócenie się do uczestników pogrzebu lub samego zmarłego i objaśnienie celu przybycia na ceremonię. Następna część przemówienia to przybliżenie zebranym osoby zmarłego – kim był, co robił i czego dokonał w życiu. Warto przytoczyć wspólne wspomnienie, które zobrazuje dobre cechy charakteru czy niepowtarzalną osobowość osoby żegnanej. Nieodłącznym elementem wypowiedzi będzie pochwała zasług a także wyrażenie współczucia dla bliskich z powodu śmierci członka rodziny. Na koniec mówca dziękuje za przybycie uczestnikom ceremonii a także żegna się z osobą zmarłą.