Strona główna Firma Legalna migracja szansą na rozwój gospodarczy Polski

Legalna migracja szansą na rozwój gospodarczy Polski

Gdy 1 maja 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej wiele osób widziało w członkostwie unijnym mnóstwo korzyści. Poczynając od ułatwień w podróżowaniu, a kończąc na swobodniejszym znalezieniu pracy za zachodnią granicą. Samo przynależenie do Unii nie uprawnia do swobodnego przemieszczania się po krajach członkowskich. Możliwość taką stwarza Układ z Schengen, do którego Polska przystąpiła 21 grudnia 2007 r. Oznaczało to dla jednych wizję lepszej przyszłości, natomiast dla niektórych stwarzało zagrożenie w postaci „zalania” rynku polskiego towarami i usługami zza zachodu.

Polacy wyjechali powodując deficyt zatrudnieniowy

Co pewien okres Główny Urząd Statystyczny podaje do opinii publicznej dane na temat osób, które zdecydowały się opuścić Polskę. Szacowane dane na koniec 2015 roku donoszą, iż Polskę opuściło 2 mln 397 tys. Polaków. W tym do krajów Unii Europejskiej wyemigrowało 1 mln 983 tys. rodaków. Największa polska społeczność według danych statystycznych przebywa w Wielkiej Brytanii (720 tys.), Niemczech (655 tys.) oraz Holandii (112 tys.). Zakładając, że około 2 mln Polaków wyjechało w poszukiwaniu pracy na zachód stwarza to drastyczny wizerunek, jak wielki deficyt zatrudnienia powstaje w polskich firmach.

Pracownicy ze wschodu pomysłem na biznes?

Z dnia na dzień coraz więcej cudzoziemców przekracza wschodnie granice Polski. Dotyczy to przede wszystkim obywateli Ukrainy, którzy widzą w Polsce takie same szanse jak Polacy w krajach Europy Zachodniej. W konsulatach Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie w roku 2016 wydano ponad 1 mln wiz krajowych uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski w rozpiętości okresowej od 90 do 365 dni. Zdecydowana większość wiz wydanych dla obywateli Ukrainy miała związek z chęcią wykonywania pracy w Polsce. Należy przez to rozumieć, że polskie firmy decydują się na zatrudnianie Ukraińców traktując to jako pewien pomysł na biznes. Nie jest potrzebny skomplikowany biznesplan, który pokaże plusy i minusy zatrudniania cudzoziemców. Jeśli jest problem ze znalezieniem pracownika w Polsce, to wtedy tę lukę zapełniają obcokrajowcy, często pracując za najniższą krajową, która i tak przekracza kilkukrotnie zarobki na Ukrainie. Cudzoziemcy najczęściej wykonują prace nieskomplikowane, gdzie nie wymagana jest znajomość języka polskiego i odwrotnie. Do takich zawodów wliczają się prace w ogrodnictwie i sadownictwie, gastronomii oraz w budownictwie.

Jakie warunki należy spełnić, aby zatrudnić obcokrajowca

W momencie, gdy polski pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie cudzoziemca, np. obywatela Ukrainy, sam proces kadrowy różni się od tego jaki regulowany jest w Kodeksie Pracy. Nie zwalnia to jednak pracodawcy od przestrzegania aktów prawnych uregulowanych w Kodeksie Pracy, lecz nakłada jeszcze dodatkowe obowiązki. Oprócz podpisania umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, przeprowadzenia szkoleń bhp i przeciwpożarowych, cudzoziemiec powinien mieć dodatkowo dokument, który zezwoli mu na pracę w Polsce.

1. Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy…

Dokument ten wydawany jest na jednej kartce formatu A4 zadrukowanego dwustronnie. Na pierwszej stronie zawarte są wszelkie niezbędne dane dotyczące danych osobowych zatrudnianego przez nas obcokrajowca. Zaczynając od góry strony, należy wpisać dane tj.:

  • Dane firmy powierzającej pracę;
  • Dane osobowe cudzoziemca wraz z datą urodzenia i obywatelstwem;
  • Zamierzany okres powierzenia pracy;
  • Forma prawna zatrudnienia wraz z opisem stanowiska;
  • Wynagrodzenie.

Druga strona oświadczenia zawiera pouczenie dla pracodawcy.

Oświadczenie takie wydawane są w Miejskim lub Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla siedziby firmy. Samo wydanie oświadczenia jest bezpłatne i uzależnione jest od decyzji urzędnika. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wydania oświadczenia, odpowiednia osoba w urzędzie rejestruje je nadając numer oraz zamieszczając pieczęć urzędową i podpis. Tak wypełnione oświadczenie w pełni (wraz z umową i zgłoszeniem do ubezpieczeń) uprawnia do legalnego wykonywania pracy przez cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Minusem tego dokumentu jest to, że praca może być wykonywana tylko przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu jednego roku i po upływie tego terminu nie może zostać wydane kolejne oświadczenie. Wtedy jeśli pracodawca decyduje się na dalsze zatrudnienia cudzoziemca, zobowiązany jest wyrobić zezwolenie na pracę.

2. Zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium RP

Zezwolenie wydaje właściwy dla siedziby firmy wojewoda. Koszt wydania zezwolenia wynosi około 100 zł i wydawane jest ono w formie decyzji administracyjnej. Dlatego nie należy zbytnio zwlekać ze złożeniem wniosku, gdyż procedura według Kodeksu postępowania administracyjnego może trwać do 30 dni, a w przypadkach szczególnie skomplikowanych może zostać przedłużona o kolejny miesiąc. Samo zezwolenie różni się od oświadczenia tym, iż pozwala wykonywać pracę więcej niż 6 miesięcy i może być przedłużane. Oczywistym jest, że urzędnik w Urzędzie Wojewódzkim nie wyda zezwolenia na pracę na okres dłuższy niż okres ważności dokumentu paszportowego cudzoziemca.

Należy pamiętać, że oprócz wszystkich dokumentów zatrudnieniowych, takich jak: umowa, druki ZUA, oświadczenia lub zezwolenia, cudzoziemiec musi przebywać w sposób legalny w Polsce, tj. musi posiadać ważny paszport oraz ważną okresowo i terytorialnie wizę uprawniającą do pracy. W przypadku nie spełniania tych warunków podczas kontroli i stwierdzenia uchybień w strefie zatrudnienia stosowane są zapisy art. 120 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Autor: Łukasz Wesołowski z portalu http://biznesforum.eu

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj