Strona główna Kariera Lubisz pracę z ludźmi? Posiadasz dar przekonywania? Ta ścieżka kariery może być...

Lubisz pracę z ludźmi? Posiadasz dar przekonywania? Ta ścieżka kariery może być dla Ciebie idealnym wyborem!

Karierę zawodową warto zaplanować pod kątem swojego temperamentu. Zupełnie inne zdolności i możliwości posiadają introwertycy i ekstrawertycy. Są one odmienne również w przypadku osób neurotypowych i neuroatypowych (np. w spektrum autyzmu). Jeśli jesteś wulkanem energii, lubisz dużo mówić, a ludzie chętnie cię słuchają, a do tego masz tendencję do brania spraw w swoje ręce, wówczas warto rozważyć karierę w handlu, która może przynieść ci wiele satysfakcji i dobre pieniądze.

Najlepsze zawody dla komunikatywnych ekstrawertyków

Umiejętności interpersonalne przydają się wszędzie tam, gdzie podstawą obowiązków zawodowych jest bezpośrednia komunikacja. Dotyczy to zatem wszystkich profesji związanych z nauczaniem i opieką, służb publicznych, ale przede wszystkim handlu.

Kariera w handlu należy do najłatwiej osiągalnych, niezależnie od poziomu wykształcenia i od miejsca zamieszkania. Tak w Warszawie, jak i w Rzeszowie, potrzebni są pracownicy odpowiadający za sprzedaż wyprodukowanych przez firmę towarów czy oferowanych przez nią usług. Od ich skuteczności zależy sukces przedsiębiorstwa.

Jeśli więc częste rozmowy z ludźmi sprawiają ci wiele satysfakcji, potrafisz używać języka korzyści i przekonywać o swoich racjach, wówczas rozejrzyj się za ofertami na stanowisko przedstawiciela handlowego, sprzedawcy czy telemarketera, jak również pracownika obsługi klienta.

Jakie cechy powinny mieć osoby, które chcą pracować w handlu?

Komunikatywność jest zatem podstawą pracy w handlu. Co jeszcze się przyda? Na pewno wysoka kultura osobista – klienci potrafią być irytujący, a sprzedawca nie może dać się wyprowadzić z równowagi. Przyda się zatem spora doza asertywności, ale i umiejętności mediacyjne.

To może nieoczywiste, ale dużym atutem sprzedawcy jest świetna pamięć i zdolności analityczne. Klienci chcą odpowiedzi tu i teraz, należy więc umieć wyselekcjonować z oferty interesujące ich produkty i usługi i skomponować je tak, aby byli usatysfakcjonowani.

Dodatkowo handlowiec powinien być optymistą. Nawet największy profesjonalista nie przekona klienta to zakupu, jeśli będzie smutasem albo gburem.

Ścieżka kariery w handlu: od czego zacząć i do czego można aspirować?

Pracę w handlu wybierają bardzo często osoby dopiero wchodzące na rynek – tuż po szkole albo nadal się uczące. Jest to związane z niskimi wymaganiami wstępnymi. Większość pracodawców nie oczekuje ani określonego wykształcenia, ani doświadczenia – to jeden z nielicznych zawodów, w których liczą się przede wszystkim umiejętności. Oczywiście odbycie specjalistycznych kursów i szkoleń może być bardzo pomocne, ponieważ dostarcza cennej wiedzy teoretycznej.

Opcje awansu zależą od specyfiki firmy – w jednej możliwe będzie objęcie z czasem nadzoru nad oddziałem czy nad grupą handlowców. W innych, zwłaszcza w tych mniejszych, gdzie sprzedawców czy przedstawicieli handlowych jest niewielu, przeważnie nie ma dużych opcji rozwoju.

Gdzie szukać ofert pracy w handlu?

Niezależnie od tego, czy pracy w handlu szukasz w dużym mieście, cechującym się sporą ilością punktów handlowych i firm (np. w Gdańsku, w Krakowie), czy w małej miejscowości (np. w Żukowie, w Skale), zawsze najlepiej zacząć od przejrzenia ofert w serwisach z ogłoszeniami o pracę.

Na GoWork znajdziesz najnowsze ogłoszenia z całej Polski, możliwe do przefiltrowania pod kątem najistotniejszych zmiennych. Ponadto przejrzysz profile pracodawców i zweryfikujesz, do której firmy naprawdę warto aplikować.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj