Site icon JakNapisac.com

Model biznesowy. TY. Timothy Clark, Alexander Osterwalder i Yves Pigneur

Model biznesowy. TY. Timothy Clark, Alexander Osterwalder i Yves Pigneur

Model biznesowy. TY. Timothy Clark, Alexander Osterwalder i Yves Pigneur

Timothy Clark
Alexander Osterwalder
Yves Pigneur
Model biznesowy. TY

Książka „Model biznesowy. TY” ukazała się w 2013 r. nakładem Wydawnictwa HELION. Do jej autorów należy Timothy Clark, doktor nauk ekonomicznych, wykładający gościnnie na Uniwersytecie w Tsukaba w Japonii, a także twórcy bestsellera „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” Alexander Osterwalder i Yves Pigneur. Poradnik powstał przy współpracy 328 profesjonalistów z różnych części świata, zjednoczonych w ramach społeczności BusinessModelHub.com.

Zaprezentowany osobisty model biznesowy utworzono przez wykorzystanie modelu biznesowego z już wspomnianej poprzedniej książki, ale tym razem do opisu, analizy i modyfikacji własnej kariery zawodowej. Pozycja dedykowana jest osobom, które myślą o zmianie pracy i chcą podejść do tego problemu w sposób usystematyzowany, gwarantujący zadowolenie z efektu końcowego. O ile model biznesowy w poprzednim wydaniu był przeznaczony jedynie dla organizacji, to tutaj przekonuje się czytelnika, aby spojrzał na samego siebie jak na jednoosobową firmę.

Poradnik składa się z 10 rozdziałów. Pierwszy rozdział stanowi próbę udowodnienia jak ważne są modele biznesowe również w życiu zawodowym indywidualnego człowieka. W kolejnym rozdziale omówiono szablon modelu biznesowego. Jest to krótsza wersja tekstu zamieszczonego w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera”, jednak w mojej opinii bardziej przystępna i zrozumiała.

W rozdziale trzecim autorzy przechodzą do meritum, przedstawiając szablon osobistego modelu biznesowego i zwracają uwagę na różnice pomiędzy osobistym modelem biznesowym, a modelem w organizacji. Zmienia się m.in. kolejność wypełniania pól. Czytelnik zostaje poinstruowany jak zbudować swój osobisty model biznesowy, ale ograniczając się do pracy zawodowej, którą wykonuje zarobkowo.

Następny rozdział nakłania do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza życie i którą trzeba podjąć, aby znaleźć dla siebie właściwe miejsce i sposób na odniesienie zawodowego sukcesu przy robieniu tego co się potrafi i lubi robić. Omówiono różne narzędzia pozwalające dokonać tego rodzaju autoanalizy jak np. koło życia, wielorakie role, oś życia.

W rozdziale piątym skoncentrowano się na zidentyfikowaniu celu związanego z pracą i zostały zaprezentowane ćwiczenia mające to ułatwić. W następnych dwóch rozdziałach zajęto się przedstawieniem możliwości modyfikacji osobistego modelu biznesowego kierując się nowo nakreśloną deklaracją celu. Dzięki temu możliwa jest daleko idąca zmiana i utworzenie zupełnie nowego modelu biznesowego. W ostatnich rozdziałach podano jak obliczyć swoją wartość biznesową, zweryfikować własny model biznesowy na rynku poprzez kontakt z klientami i jak w pełni wykorzystać metodologię osobistego modelu biznesowego.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że wprowadzenie nowego autora (T. Clark) zaprocentowało nową jakością dla książki, która w mojej ocenie jest dokładniej przygotowana od poprzedniczki, tzn. posiada więcej treści, występuje więcej przykładów, prezentowane techniki są opisane w bardziej zrozumiały i wyczerpujący sposób, nawet w tych miejscach gdzie dokonano redukcji już wcześniej opublikowanej zawartości (np. przy prezentowaniu modelu biznesowego) wydaje się, że opis jest bardziej przyjazny dla odbiorcy. Jednak należy pamiętać, że pozycja ta dotyczy innej problematyki i nie może być stosowana jako zamiennik poradnika „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera”. Może natomiast z powodzeniem stanowić jego dopełnienie lub zupełnie oddzielną część, niewymagającą znajomości tej pierwszej.

Szczególnie ciekawe były dla mnie przykłady z życia konkretnych osób, swoiste studia przypadków, w których opisano ich drogę do sukcesu. Wydaje się, że ich przybliżenie może mieć znaczący wpływ na kreatywność i zdolność generowania nowych pomysłów, w oparciu o doświadczenia innych osób. Jest to świetny rodzaj intelektualnej stymulacji, poprzez pokazanie dostępnych możliwości i w pewnym sensie już przetartego szlaku.

Poradnik „Model biznesowy. TY” pod względem wizualnym przypomina swojego poprzednika („Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera”) co oznacza, że przyjęto orientację poziomą, nie zaś pionową jak zazwyczaj przyjmuje się w publikacjach. Nie ułatwia to czytania, ale pozwoliło autorom na zaprezentowanie schematów i szablonów modeli biznesowych w interesujący sposób. Książka wygląda atrakcyjnie i jest solidnie wykonana.

Powinny po nią sięgnąć osoby, które czują, że nie spełniają się zawodowo, niezadowolone ze swojej pracy lub przekonane, że chcą czegoś więcej niż otrzymują, albo też pragnące dawać więcej. Jeśli dotarłeś/aś do takiego miejsca w swoim życiu, że zaczynasz się zastanawiać: „po co ja to robię?”, „dlaczego moja praca nie daje mi satysfakcji?”, „czy mógłbym/mogłabym robić coś więcej?” to jest to poradnik adresowany do Ciebie. Dzięki niemu będziesz w stanie dokonać konstruktywnej autoanalizy i wskazać taką pracę, która przyniosłaby Ci rzeczywistą satysfakcję poprzez zgodność z Twoimi zainteresowaniami, a także zobaczyć jak prezentuje się nowy pomysł na nowego Ciebie, gdyby go wcielić w życie.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się kupić i przeczytać książkę Model biznesowy. TY, możesz zapoznać się z artykułem Jak napisać model biznesowy?

Komentarze

Exit mobile version