Strona główna Firma Myślenie strategiczne. Avinash K. Dixit i Barry J. Nalebuff

Myślenie strategiczne. Avinash K. Dixit i Barry J. Nalebuff

Avinash K. Dixit i Barry J. Nalebuff

Myślenie strategiczne. Jak zapewnić sobie przewagę w biznesie, polityce i życiu prywatnym

Według książki Myślenie strategiczne. Jak zapewnić sobie przewagę w biznesie, polityce i życiu prywatnym myślenie strategiczne jest sztuką, która polega na przechytrzeniu przeciwnika, wiedząc że on próbuje przechytrzyć Ciebie. Umiejętność tę należy stale ćwiczyć, bez znaczenia czy ma ona zostać wykorzystana w biznesie, polityce, sporcie, czy w życiu codziennym.

Autorami książki są Avinash K. Dixit, profesor ekonomii na Princeton University oraz Barry J. Nalebuff, który z kolei jest profesorem ekonomii i zarządzania w Yale School of Organization and Management. Obaj są ekspertami w dziedzinie strategii i uczą o niej innych.

Celem napisanej przez nich książki jest zaznajomić czytelników z różnych środowisk, posiadających różne profesje z kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą im zostać lepszymi strategami. Zasady te zostały odkryte przez naukę o strategii, która jest określana jako teoria gier.

Czytając tę pozycję będziesz przekonywany/a (i dodam, że skutecznie) do tego że wszyscy ludzie są strategami. Nie ma znaczenia czy tego chcemy, czy nie myślenie strategiczne jest obecne w naszym życiu. Ciągle musimy podejmować decyzje, od wyboru ścieżki kariery po wybór kogo poślubić. Inni ludzie również dokonują wyborów, podejmują decyzje, co ma wpływ na nasze postępowanie.

Książka jest podzielona na 3 części (co przekłada się na 13 rozdziałów). W pierwszej z nich przedstawiono na przykładach ze świata biznesu, sportu i polityki podstawowe pojęcia i metody. Bardzo obrazowo zostały przedstawione reguły rządzące wyborem strategii, a przy tym konkretnie sformułowane np. „jeśli masz dominującą strategię, to jej użyj”. Następne rozdziały pokazują jak teorię wykorzystać w praktyce.

Część druga dotyczy gier o sumie zerowej i niezerowej. W kolejnych rozdziałach poddano analizie: dylemat więźnia, posunięcia strategiczne, wiarygodne zobowiązania i bycie nieprzewidywalnym.

W ostatniej, trzeciej części zostały wykorzystane koncepcje i techniki omówione wcześniej, aby przeanalizować strategiczne zależności. Przedstawione zostało: targowanie, głosowanie, gra na krawędzi i motywacja.

Cała książka jest bogato ilustrowana przykładami i różnymi przypadkami użycia zasad i metod, ale to w rozdziale trzynastym opisano wiele ciekawych studiów przypadków, które pozwolą zrozumieć w jaki sposób należy myśleć i podejmować decyzje w sposób, który będzie gwarantował skuteczność. Autorzy wskazali także literaturę, którą można poszerzyć swoją wiedzę w danym temacie.

Niewątpliwym plusem książki jest przyjazny język, który świetnie przybliża wcale nie takie proste zagadnienia. Duże znaczenie mają przy tym przykłady, ponieważ dzięki nim można wszystko dokładniej zrozumieć. Jest dostrzegalne, że autorzy zajmują się tematem strategii zawodowo i gruntownie przygotowali się do prezentowania go. Ponadto widać lekkość stylu, która z tego wynika.

Jeśli chcesz bardziej świadomie podejmować w swoim życiu decyzje, zastanawiasz się jaką strategię przyjąć w określonej sytuacji i która będzie dla Ciebie korzystna, to powinieneś/aś sięgnąć po tę książkę. W rzetelny, a przy tym niezbyt skomplikowany sposób (co jest zaletą) przybliża ona różne zasady, reguły, które pozwalają podejmować bardziej trafne decyzje. Jedno ze zdań zawartych w książce mówi, że „lepiej jest być dobrym niż złym strategiem”. Z pewnością zaś po lekturze będziesz strategiem bardziej świadomym tego, co się dzieje w Twoim otoczeniu i w jaki sposób możesz na to wpłynąć.

l

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj