Decydując się na ważny, życiowy krok opuszczenia rodzinnego domu, czy wynajmowanego lokalu musimy być dobrze przygotowani. Poszukiwania nie będą łatwe, problemów może się pojawić po drodze sporo. W końcu nie co miesiąc kupujemy mieszkanie. Nie wszystko można przewidzieć, ale na szczęście, przed wieloma problemami można się uchronić.
wybór mieszkania
Od tego zależy praktycznie wszystko. Dlatego trzeba poświeć sporo czasu na poszukiwanie wymarzonej lokalizacji, czy odpowiedniego standardu. Jest w czym wybierać, jednak przeważnie to cena za mkw i metraż są dla nas największym ograniczeniem. Dlatego wprowadzając informacje w kalkulator hipoteczny – hipoteki.net sprawdzimy jak będzie wyglądała późniejsza spłata kredytu. W końcu takie zobowiązanie jest na minimum kilka lat. Przez co każda zaoszczędzona złotówka to ulga dla domowego budżetu.
Nieruchomość musi spełniać szereg funkcji, na których nam najbardziej zależy. Jeżeli kochasz poranną kawę na balkonie, nie możesz wybrać lokalu bez takiego udogodnienia. Wyobraź sobie, że potem przez resztę życia będziecie z zazdrością obserwować przez okno sąsiadów z naprzeciwka… Wśród takich warunków możemy wyliczyć również dostępność miejsc parkingowych, windę, markety, park czy siłownię. Wszystko to wpływa bezpośrednio na komfort życia.
Oprócz tego spójrz na miejsce z szerszej perspektywy. Jak dużo czasu zajmie Tobie dojazd do pracy? Czy okolica jest bezpieczna i czy jest blisko do komunikacji miejskiej? Sąsiedzi jakie sprawiają wrażenie? Będzie to głośne towarzystwo? Uzasadnione wydaje się przespacerowanie po okolicy raz czy dwa.
Wybór kredytu
Umowę zawiera się na konkretne mieszkanie czy dom. Musimy dysonować odpowiednim wkładem własnym. Obecnie minimum wynosi 20%, jednak są banki, które przy dodatkowym ubezpieczeniu kredytują również 90% wartości nieruchomości. Od nas zależy, jaki kredyt otrzymamy, tzn. od naszej zdolności kredytowej. Kwotę można podnieść albo pracując nad zobowiązaniem w oddziale, albo dodatkowo dopilnowując kilku rzeczy.
Dlatego w banku:
- można zdecydować się na wydłużenie okresu kredytowania. W końcowym rozrachunku zapłacimy więcej, jednak otrzymamy większe pieniądze,
- Wybrać raty stałe, nie malejące. Obniżająca się kwota w początkowej fazie jest wyższa, co determinuje okres brany pod uwagę przy obliczaniu zdolności w zestawieniu z zarobkami,
- postarać się i zebrać wyższy wkład własny.
Na własną rękę możemy:
- sprawdzić sytuację w BIK, uregulować małe pożyczki, czy wyprostować błędy,
- spłacić raty za różny sprzęt,
- zrezygnować z kart kredytowych,
- zdecydować się i zwrócić o pomoc, znajdując współkredytobiorcę.
Każdy bank dysponuje inną ofertą. Dlatego warto przejść się po oddziałach i spróbować w kilku miejscach. Wynik takich zestawień może zaskoczyć. Każdy deklaruje indywidualne podejście do klienta, dlatego spróbujmy również negocjacji i tutaj.
Nie zapominajcie o celu własnym, wymarzonym mieszkaniu. Droga może i nie najłatwiejsza, ale efekty przyćmią największy trud. Wszystko przed wami, musi się udać!