Iwona Kienzler
Pisma i umowy w firmie
W 2013 r. ukazało się nakładem Wydawnictwa C.H. Beck kolejne wydanie książki pt. „Pisma i umowy w firmie”. W stosunku do poprzednich tomów zostało ono wzbogacone o informacje dotyczące redagowania korespondencji elektronicznej. Autorką jest Iwona Kienzler, która napisała wiele publikacji z zakresu korespondencji handlowej w językach obcych. Zajmuje się ona również dydaktyką, tłumaczeniami fachowymi i pisaniem książek pomocniczych do nauki języków obcych.
Książka „Pisma i umowy w firmie” została podzielona na sześć głównych części, tzn.: (I) Umowy związane z założeniem firmy, (II) Umowy i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, (III) Dokumenty i pisma handlowe, (IV) Umowy, dokumenty i pisma związane z zatrudnieniem, (V) Suplement 1 i (VI) Suplement 2. Każda z części dzieli się na od 5 do 19 rozdziałów, które z kolei poświęcone są kolejnym pismom.
Każdy rozdział mówi o innym dokumencie. Rozpoczyna się jego definicją, wskazówkami praktycznymi jak taki tekst powstaje, po czym są zamieszczone jego wzory w języku polskim, angielskim i niemieckim. Dzięki wzorom wybranym i przygotowanym przez autorkę, można przebrnąć przez trudną drogę sporządzenia takiego pisma.
Znajdziesz tutaj różnego rodzaju umowy takie jak m.in.: umowa spółki (jawnej, cywilnej, partnerskiej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej), umowa sprzedaży, umowa najmu, umowa dzierżawy, umowa poręczenia, umowa o pracę, ale także wzory protokołów, bilansów, zapytań ofertowych, zamówień, reklamacji, wezwań do zapłaty, pism związanych z rekrutacją pracowników (CV, ogłoszenie prasowe, życiorys, propozycja zatrudnienia), referencje, opinie i wiele innych użytecznych wzorów.
Na prawie 560 stronach zamieszczono wiele najpopularniejszych pism. Znalazły się wśród nich także mniej popularne. Wszystkie jednak zaprezentowano w taki sposób, który ułatwia czytelnikowi zapoznanie się z nimi, a także przygotowanie własnego pisma na ich podstawie. Być może stwierdzenie, że wystarczy wprowadzić własne dane w udostępniony wzór byłoby zbyt daleko idące, ale z pewnością nie potrzeba wiele więcej.
„Pisma i umowy w firmie” jest świetnym poradnikiem, służącym do tego, aby poprawnie napisać różnego rodzaju teksty, które są potrzebne w życiu zawodowym. Możesz go używać nie tylko kiedy chcesz prowadzić korespondencję w języku angielskim i niemieckim, lecz również w sytuacji gdy przygotowujesz pisma po polsku.
Minusem książki jest miękka okładka, a także grzbiet, który się łamie i przy dłuższym użyciu mógłby przestać wyglądać estetycznie. W mojej opinii mogłaby być także bardziej atrakcyjna wizualnie. Jednak praktyczna wiedza i wskazania w niej zawarte naprawdę robią wrażenie.
Książka znajdzie uznanie wśród tłumaczy, pracowników służb konsularnych, prawników zajmujących się działalnością firm międzynarodowych, osób zatrudnionych w polskich firmach, które prowadzą transakcje z kontrahentami zza granicy.