Strona główna Edukacja Polszczyzna na co dzień. Mirosław Bańko (red.)

Polszczyzna na co dzień. Mirosław Bańko (red.)

Polszczyzna na co dzień
Mirosław Bańko (red.)

„Sprawność komunikacyjna i świadomość językowa są szczególnie istotne w życiu publicznym. To od nich w dużej mierze zależy nasz sukces zawodowy, a wcześniej postępy w szkole i na studiach” – tymi słowami Mirosław Bańko rozpoczyna przedmowę do poradnika „Polszczyzna na co dzień”. Już po nich wiadomo, że będzie to pozycja dla szerokiego kręgu odbiorców. Tak jest istotnie, obejmuje ona rozległy zakres zagadnień, od stylistyki po opracowanie redakcyjne i strukturę tekstów użytkowych.

Książka składa się z 10 rozdziałów. W pierwszym z nich omówiono siedem kanonów stylu komunikatywnego. Z drugiego rozdziału dowiesz się czym charakteryzują się rozmaite formy wypowiedzi, czym różni się styl naukowy od urzędowego itp. Trzeci rozdział nosi nazwę „ABC gramatyki”. Jeśli nie wiesz w jaki sposób poprawnie zapisać datę, imiona, nazwiska, liczebniki, skróty, skrótowce itp., to znajdziesz w tym miejscu odpowiedź. Czasami zdarza się tak, że musisz wcielić się w rolę mówcy, zaprezentować coś przed audytorium, dobrać argumenty i środki wyrazu. Wyjaśnieniu tych kwestii został poświęcony rozdział czwarty. Kolejny rozdział dotyczy grzeczności językowej, szczególnie użyteczne mogą okazać się przedstawione tutaj formy adresatywne. Dla osób nieobeznanych z internetem lub takich, które chcą osiągnąć w tym medium biegłość i pewność wynikającą z wiedzy, powstał rozdział szósty. Dotyczy on zasad komunikacji internetowej. Następnie przedstawione zostały w dość obszernym rozdziale zasady pisowni i zasady interpunkcji. Rozdział dziewiąty to poradnik redaktora, który przyda się tym wszystkim, którzy zawodowo poprawiają teksty.

Ostatni rozdział ma charakter instruktażowy. Zawiera wzory tekstów użytkowych wraz z ich krótkim opisem. Wśród omówionych tekstów znalazły się: abstrakt, bibliografia, biogram, CV, dedykacja, e-mail, gratulacje, handout, identyfikator, indeks, instrukcja, kondolencje, konspekt, koperta, laudacja, list, list do redakcji, list motywacyjny, mowa pogrzebowa, mowa weselna, nekrolog, ogłoszenie, opinia, petycja, pieczątka, poczta głosowa, podanie, podziękowanie, poręczenie, post internetowy, pozdrowienia, prezentacja, protokół, przeprosiny, przypis, referat, referencje, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa telefoniczna, skarga, SMS, sprawozdanie, sprostowanie, streszczenie, telegram, ulotka reklamowa, upoważnienie, usprawiedliwienie, wizytówka, wypowiedzenie, zaproszenie, zawiadomienie, zgłoszenie, życiorys, życzenia.

Na końcu książki znajduje się indeks alfabetyczny. Jest on bardzo przydatny, ponieważ te same zagadnienia są poruszane na różnych stronach książki, przy czym uwzględniając różne punkty widzenia. W odnalezieniu informacji pomagają również odesłania w tekście. „Polszczyzna na co dzień” jest pozycją mocno rozbudowaną, zawiera wiele informacji i w pewnym momencie można się w tym pogubić. Warto jednak poświęcić chwilę i dotrzeć do wszystkich danych dotyczących konkretnego tekstu, ponieważ będą one wysokiej jakości i kompletne. Można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy i uporządkować już posiadaną wiedzę.

Poradnik został skierowany przede wszystkim do osób, które działają w sferze publicznej: polityków, urzędników, działaczy społecznych, pracowników instytucji pozarządowych, sędziów, adwokatów, pisarzy i redaktorów, dziennikarzy, publicystów, copywriterów i webmasterów, korektorów, adiustatorów. Można go również polecić nauczycielom, studentom i uczniom.

Polszczyzna na co dzień. Mirosław Bańko (red.)
Polszczyzna na co dzień. Mirosław Bańko (red.)

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj