Strona główna Edukacja Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

Rekordową liczbę 78 prac zgłosiły instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski do jubileuszowej, 10. edycji konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma 70 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.

Ogłoszenie laureata nagrody nastąpi 1 grudnia podczas uroczystej gali w Łodzi.

„Najbliższe tygodnie oznaczają wytężoną pracę dla członków Kapituły Nagrody, którzy recenzować będą wszystkie nadesłane pozycje, a następnie wczesną jesienią wybiorą spośród nich do pięciu – ich zdaniem – najlepszych. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Po przeprowadzeniu rozmów z każdym z autorów, Kapituła Nagrody dokona wyboru laureata X edycji” – poinformował Uniwersytet Łódzki.

W trakcie poprzednich dziewięciu edycji konkursu wpłynęło 540 prac z ponad 130 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się zaś 45 książek z obszarów takich jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo, filozofia prawa.

„Prace, które wpływają na konkurs, są dowodem znakomitej kondycji polskiej humanistyki, obrazują jej otwartość, oryginalność, nietuzinkową tematykę badań i formę prezentacji wyników. Ogromnie cieszymy się, że w ciągu tych kilku lat udało nam się pokazać, że polska humanistyka jest widoczną i wartościową częścią światowego dorobku. Jesteśmy przekonani, że i w tym roku nadesłane na konkurs prace potwierdzą nasze dotychczasowe refleksje o wysokim poziomie polskiej humanistyki” – podkreśliła rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnicząca Kapituły Nagrody prof. Elżbieta Żądzińska.

Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W ubiegłym roku nagrodzono Jakuba Gałęziowskiego za książkę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski, Zbigniew Szmyt, Maciej Świerkocki. Dwoje laureatów przekazało swoje nagrody na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy, co – jak podkreślili twórcy konkursu – jest dowodem na to, że humanistyka to nie tylko sfera naukowa, ale również empatyczne podejście do drugiego człowieka.

Patron nagrody – prof. Tadeusz Kotarbiński – był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola „opiekuna spolegliwego”, czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.(PAP)

Bartłomiej Pawlak

Źródło: naukawpolsce.pl

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj