Strona główna Edukacja Sadzenie lawendy krok po kroku – poradnik praktyczny

Sadzenie lawendy krok po kroku – poradnik praktyczny

Hodowla lawendy w ogrodzie jest marzeniem każdego miłośnika ozdobnych roślin. Wyjątkowość tego kwiatu wynika z jej pięknego wyglądu i niesamowitego zapachu. Lawenda w doniczce będzie doskonałą ozdobą kuchennego parapetu i wprowadzi delikatny aromat do sypialni. Jak się sadzi lawendę? Kiedy trzeba ją ścinać i suszyć?

Gdzie posadzić lawendę?

Lawenda wymaga przepuszczanego podłoża, najlepiej bogatego w wapń (zbyt kwaśna gleba może być zwapnowana kredą lub dolomitem). Roślina preferuje słoneczne stanowiska, gdyż podczas kwitnienia potrzebuje dużo słońca. Większa ilość światła przekłada się również na jej intensywniejszy zapach

Lawenda jest średnio mrozoodporna, dzięki czemu nie straszna jej będzie temperatura do – 10 stopni Celsjusza. Mimo tego roślina nie lubi zbyt wilgotnego powietrza i podłoża, dlatego może częściowo przemarzać w okresie zimowym – konieczne będzie jej przykrycie w mroźne zimy.

Sadzenie lawendy w ogrodzie – kiedy?

Sadzonki lawendy najlepiej jest posadzić późną wiosną, gdy zniknie już niebezpieczeństwo przymrozków. Sadzenie lawendy w tym okresie zapewnia lepsze ukorzenienie się sadzonek, a także ich szybki wzrost po posadzeniu do gruntu. Jeśli interesuje cię też zastosowanie lawendy, porady znajdziesz w tym artykule.

Jak się sadzi lawendę?

Przed posadzeniem lawendy należy głęboko przekopać ziemię. W przypadku, gdy z glebą przekopany został też obornik, sadzenie lawendy w ogrodzie może się odbyć dopiero po dwóch latach. Najlepiej jest sadzić lawendę obok siebie, po kilka sztuk, zachowując odległość 30-40 cm między sadzonkami, a pomiędzy rzędami – ok. 60 cm.

Przed sadzeniem lawendy w doniczce należy wysypać warstwę żwiru na dno, gdyż gleba musi dobrze przepuszczać wodę. Możliwe jest też dodanie nawozu wzbogaconego w wapń do ziemi. Z racji tego, że lawenda w doniczce wysycha znacznie szybciej niż ta rosnąca w gruncie, konieczne jest jej podlewanie dwa razy w tygodniu.  Więcej informacji na temat uprawy lawendy w doniczce znajdziesz w tym artykule.

Hodowla lawendy – przycinanie

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja lawenda pięknie się prezentowała i dobrze rosła, musisz pamiętać o jej regularnym przycinaniu. Młode rośliny powinno się skrócić o połowę w tym samym roku, w którym będzie posadzona w ogrodzie. Dzięki temu lawenda wypuści nowe pędy. Brak odpowiedniego cięcia doprowadzi do utraty zwartego pokroju przez roślinę.

Jak zbierać i suszyć lawendę?

W okresie letnim możliwe jest zebranie lawendy do suszenia – najlepiej, gdy kwiaty przybiorą swoją fioletową barwę, ale zanim się całkowicie rozwiną. Wtedy ścinamy kwiaty z łodygą, a utworzone bukieciki wieszamy do dołu w przewiewnym pomieszczeniu. Po kwitnieniu powinno się ściąć uschnięte kwiatostany z pędami o długości 7 cm. Niektóre z nich warto zostawić w gruncie, ponieważ roślina łatwo się rozsiewa i kiełkuje.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj