Site icon JakNapisac.com

Storytelling w biznesie – korzyści

Storytelling w biznesie - korzyści

Opowiadanie historii to wciąż mało znany, a niezwykle skuteczny sposób na pozyskanie klientów. Dobra opowieść zapada w pamięć i ułatwia budowanie więzi z odbiorcą, co może bezpośrednio przełożyć się na zyski przedsiębiorstwa. Zalety są ogromne. Na czym polega to rozwiązanie i jakie może przynieść korzyści?

Na czym polega storytelling?

Taką formę reklamy nazywamy też marketingiem narracyjnym. Polega na tworzeniu opowieści o wybranym aspekcie działalności przedsiębiorstwa. Można opisać więc prezesa lub założyciela, pracowników, ścieżkę rozwoju, misję i wartości czy działania charytatywne; można też wykorzystać produkt lub usługę, które ułatwiają życie klientowi. W storytellingu mamy więc bohatera, który rozwiązuje napotkany przez siebie problem dzięki przedsiębiorstwu, na przykład jego produktowi czy dobroczynności. Stworzenie dobrej opowieści nie jest łatwe. Na rynku funkcjonują już specjaliści w tej dziedzinie, tacy jak Dorota Salus, której reportaże ukazywały się w Gazecie Wyborczej czy w Wysokich Obcasach, docierając do dziesiątek tysięcy odbiorców. Niektórzy twórcy historii nie tylko piszą reportaże biznesowe, ale także zamieszczają je w mediach, dzięki czemu osiągają spory zasięg.

Storytelling można uskutecznić wykorzystując różne formy przekazu. Można napisać artykuł, ale można też nagrać materiał audiowizualny czy dodać infografiki i wykresy. Dzięki temu reklama staje się intermedialna i jeszcze łatwiej zapada w pamięć – a przecież to każde przedsiębiorstwo ma na celu.

Rola storytellingu w biznesie

Takie rozwiązanie wzbudza emocje zdecydowanie bardziej niż tradycyjna reklama, opierająca się na technikach perswazyjnych. Storytelling takich mechanizmów właściwie nie wykorzystuje, dlatego nie manipuluje klientem, co z kolei przekłada się na wzrost zaufania. Jego charakter jest uczciwszy i bardziej etyczny. Odbiorcy łatwiej zapamiętują markę i jej ofertę, jeśli zostaje przedstawiona, i nawet jeśli sami nie skorzystają z jej usług, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że o interesującej reklamie opowiedzą znajomym. Storytelling wzbudza zainteresowanie i buduje bezpośrednią więź z klientem, bo prezentuje inny wymiar działalności przedsiębiorstwa, które do tej pory nie było mu znane lub które znał tylko od strony produktów, nie żywiąc potrzeby ich zakupu. Istotne jest też to, że wiele osób nie reaguje już na standardowy przekaz reklamowy, znając metody stosowane przez marketingowców. Sama nazwa marki jest w wielu takich przekazach zaledwie tłem dla całej historii, jedynie ją ilustruje, przez co potencjalny klient nie zdaje sobie długo sprawy z tego, że ogląda lub czyta reklamę. Takie rozwiązanie może Ci pomóc osiągnąć sukces, tym bardziej, że wyróżnisz się na rynku.

Skutki stosowania narracji w reklamie

Komentarze

Exit mobile version