Site icon JakNapisac.com

Szkolenia – czy organizować, czy uczestniczyć, jak ocenić

Szkolenia - czy organizować, czy uczestniczyć, jak ocenić

Szkolenia - czy organizować, czy uczestniczyć, jak ocenić

Szkolenia to dochodowy biznes. O tym, że ludzie chcą się doskonalić świadczy rosnące zainteresowanie szkoleniami, doradztwem, czy coachingiem. Wykorzystują tę tendencję rozmaite instytucje, proponując firmom przeprowadzenie szkolenia, w czasie którego ich pracownicy nabędą pewne zdolności. Co jednak zrobić, aby nie dać się oszukać i otrzymać to, co jest potrzebne firmie? Wystarczy zastanowić się nad pewnymi kwestiami i podjąć decyzję.

Jakie szkolenie

Szkolenia przeprowadzane w formie wykładów już powoli odchodzą w zapomnienie. Wynika to z faktu, że dużo skuteczniejszym sposobem uczenia jest nauka poprzez działanie. Uczestnik takiego szkolenia wraca do pracy posiadając odpowiednie umiejętności, potrafi zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Nauka poprzez działanie polega na tym, że szkoleniowiec zachęca uczestników do samodzielnego wykonania pewnych zadań. Może np. najpierw omówić sposób poprawnego wykonania jakiejś czynności, a następnie zachęcić uczestników do wypełnienia wcześniej przygotowanych materiałów szkoleniowych, odwołując się do ich codziennych doświadczeń zawodowych. Często jest również stosowana praca w grupach.

Czy szkolenie jest potrzebne

W celu ustalenia czy i jakie szkolenie jest potrzebne, należy dokładnie określić potrzeby szkoleniowe. Można to osiągnąć poprzez stworzenie „portretu” idealnego pracownika zajmującego jakieś stanowisko, opisanie cech, które powinien posiadać, a następnie porównanie tych wymagań z posiadanymi rzeczywiście zasobami. Na tej podstawie ustala się, co wymaga poprawy i w jakim zakresie.

Na co zwrócić uwagę

Na to czy szkolenie będzie skuteczne ma wpływ osoba, która je przeprowadza. Warto więc brać udział w szkoleniach, które są prowadzone przez osoby dysponujące odpowiednimi umiejętnościami. Chodzi tutaj nie tylko o wiedzę merytoryczną, lecz także zdolność do prowadzenia szkolenia. Nawet jeśli szkoleniowiec dysponuje szeroką wiedzą ekspercką, niekoniecznie będzie potrafił ją przekazać. W najgorszym razie zanudzi słuchaczy i zniechęci ich do tematu szkolenia, w najlepszym pozostaną z nim w kontakcie, aby dopytać o coś, gdyby mieli wątpliwości.

Ważne są także materiały szkoleniowe. Muszą być odpowiednio przygotowane pod względem treści i jakości, aby szkolenie przyniosło pozytywny efekt. Warto też sprawdzić czy dane są aktualne, poza kwestiami oczywistymi wymaga tego szacunek względem uczestników szkolenia.

Ocena szkolenia

Do oceny szkolenia stosuje się kwestionariusze wypełniane przez jego uczestników. Za ich pomocą można stwierdzić, czy zostały osiągnięte cele założone w programie szkolenia, a więc czy szkolenie okazało się skuteczne z punktu widzenia jego zleceniodawcy, uczestników i osoby prowadzącej.

Oceniać można wiele elementów szkolenia: przygotowanie sali, jakość materiałów szkoleniowych, wiedzę i umiejętności szkoleniowca, jasność przekazu, poziom merytoryczny, atrakcyjność zajęć praktycznych itp. Niemniej zawsze należy pamiętać, aby kwestionariusz do oceny szkolenia nie zamęczył osoby wypełniającej. Powinien więc być krótki i przemyślany.

Wskazówki:

Oprócz takich kwestionariuszy, występują i inne oceny skuteczności szkolenia. Przeprowadza się je nie tylko podczas jego trwania, lecz także przed nim (aby sprawdzić poziom wiedzy uczestnika na starcie) lub po powrocie pracownika do pracy, w której miał możliwość sprawdzić nabyte umiejętności.

Zobacz: jak napisać kwestionariusz oceny szkolenia?
Zobacz przykład: Kwestionariusz oceny szkoleniowca

Komentarze

Exit mobile version