Strona główna Marketing Technika SMART – na czym polega skuteczne wyznaczanie celów?

Technika SMART – na czym polega skuteczne wyznaczanie celów?

W każdej działalności należy dążyć do osiągnięcia celów. Najpierw jednak trzeba je wyznaczyć. Pojawia się zatem pytanie: jak ustalić takie, które są osiągalne i mają sens? Istnieją różne metody i techniki, na które warto postawić. Jedną z nich jest SMART. Co oznacza, na czym polega i dlaczego może być dobrym wyborem?

Technika SMART – co to jest?

Cele można określać nie tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale także prywatnie i zawodowo. Wspomniane SMART to jedna z technik ich określenia. Termin został stworzony z pierwszych liter pięciu angielskich słów:

  • specific – skonkretyzowany,
  • measurable – mierzalny,
  • achievable – osiągalny,
  • relevant – istotny,
  • time-bound – określony w czasie.

Oczywiście nie są to słowa przypadkowe. Określają, jakie cechy powinny mieć cele. Teoretycznie każdy może dowolnie wyznaczać, co chce osiągnąć, ale czy plany zawsze są wykonalne? Czy da się zmierzyć wynik? W jakim czasie chcemy uzyskać dany rezultat? To wybrane pytania, na które należy sobie odpowiedzieć. Przyjrzyj się bliżej charakterystyce celów.

Cele w technice SMART

Żeby skorzystać z tej metody, warto dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych cech. Technika SMART wymaga zwrócenia uwagi na wszystkie z nich.

Specific (konkretny)

Należy określić konkretne cele. Nie mogą być sformułowane tak, że każdy może je zinterpretować w inny sposób. Żeby sprawdzić, czy są one jednoznaczne, warto zadać sobie pytanie: jakie zadanie ma być wykonane? Zastanów się także, kiedy cel zostanie osiągnięty – po uzyskaniu jakiego rezultatu?

Measurable (mierzalny)

Dzięki mierzalności można monitorować, w jakim stopniu cel został zrealizowany. Określ go liczbowo. Jeśli na osiągnięcie celu składają się różne czynniki, pomiar należy rozbić na poszczególne i podać, z jakiego wzoru korzystasz przy obliczeniach, aby nie dopuścić do manipulacji. Celem może być np. uzyskanie określonej liczby zamówień w danym czasie albo osiągnięcie wyższej sprzedaży. Do prywatnych warto zaliczyć choćby utratę danej liczby kilogramów. Technika SMART ma zastosowanie również w takim przypadku.

Technika SMART – na czym polega skuteczne wyznaczanie celów?

Achievable (osiągalny)

Należy mierzyć siły na zamiary i nie ustalać celów, które nie są osiągalne. Warto brać pod uwagę dotychczasowe wyniki, stan kadry, możliwe ryzyka, które mogą zakłócić realizację. Jeśli firma określi cele, które nie są wykonalne, to może podziałać demotywująco na pracowników. Widzą, że dają z siebie wszystko, ale i tak realizacja zadania nie jest możliwa. Prywatnie możesz ustalić, że chcesz schudnąć 10 kg w tydzień, ale to dobre rozwiązanie? Fizycznie niemal niewykonalne i szkodliwe dla zdrowia.

Relevant (istotny)

Należy realizować cele, które są istotne z punktu widzenia organizacji. Czy jego uzyskanie przyczyni się w jakikolwiek sposób do rozwoju firmy? Zespół powinien realizować takie cele, które są istotne, mają znaczenie i mogą cokolwiek zmienić. Ustalanie takich, które po prostu zostaną odhaczone na liście, nie ma sensu.

Time-bound (określony w czasie)

Technika SMART zakłada osiągnięcie celu w danym okresie. Dzięki temu zespół wie, ile czasu ma na realizację. Może odpowiednio rozłożyć pracę, przydzielić realizację zadań poszczególnym specjalistom. Na tej podstawie można przygotować harmonogram. Każdy członek zespołu powinien wiedzieć, ile ma czasu na osiągnięcie danego wyniku. O ile tylko termin jest osiągalny, to działa motywująco na pracowników.

SMART a może SMARTER?

Technika SMART jest popularną metodą ustalania celów, ale istnieje także wersja rozszerzona – SMARTER. Dwie dodatkowe litery pochodzą od exciting (ekscytujący) oraz recorded (zapisany). W pierwszym przypadku chodzi o określenie celów, które wywołają fascynację. Drugi opiera się natomiast na zapisaniu celów i traktowaniu ich jako umowy z samym z sobą. Wielu osobom to pomaga. Więcej na temat tych metod dowiesz się tutaj: https://responsywnie.pl/metoda-smart/. Warto bliżej poznać tę technikę, gdyż ma zastosowanie nie tylko w realizacji celów organizacji, ale może również pomóc w osiąganiu prywatnych zamiarów.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj