Site icon JakNapisac.com

Tester oprogramowania – czy kurs to wystarczający krok do rozwoju zawodowego?

Tester oprogramowania – czy kurs to wystarczający krok do rozwoju zawodowego?

W branży IT miejsce znajdzie się dla każdego – również dla wielbiciela testowania, analizy i oceny aplikacji stacjonarnych czy webowych, który chce mieć stosunkowo duży wpływ na ostateczną formę gotowego projektu. Praca ta, mimo ogromnej satysfakcji i dużej zmienności, cechuje się jednak sporym poziomem wymaganej wiedzy. Warto ją uzyskać uczęszczając na kurs – tester oprogramowania, czy może sięgając po ogólnodostępne pomoce naukowe? Odpowiadamy!

Kim jest tester oprogramowania?

Tester oprogramowania samodzielnie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi testuje oprogramowanie w fazie rozwojowej, zatem przed jego ostatecznym opublikowaniem i sprzedażą. W trakcie pracy tester powinien precyzyjnie ocenić sposób działania aplikacji, jej zgodność z zamierzeniami managera oraz pozostałych programistów front-endu i back-endu. Proces ten tylko z pozoru brzmi na nieskomplikowany. W istocie jest jednak zupełnie odwrotnie.

Liczy się przede wszystkim identyfikacja błędów, które mogą negatywnie wpłynąć np. na użyteczność aplikacji lub jej działanie. Tester powinien zatem przeprowadzić w praktyce wszystkie możliwe scenariusze jej użytkowania przez końcowego użytkownika. Testy z tego względu dzielą się na kilka skonkretyzowanych, takich jak jednostkowe, integracyjne, systemowe oraz akceptacyjne – dopiero połączenie ich wszystkich może oznaczać pełen sukces.

Liczą się umiejętności analityczne, interpersonalne – głównie w ramach raportowania błędów – jak i ambicje oraz chęć zgłębienia problemu. Nawet tego, który w oczach niektórych osób byłby niewiele znaczącym bugiem.

Profesjonalny tester oprogramowania – na jakie zarobki możesz liczyć?

Testerzy oprogramowania mogą liczyć na dobre warunki zatrudnienia. Ze względu na istotę ich pracy – czyli wpływ na ostateczny „kształt” i funkcjonalność programu – powinni ucieszyć się na informację o zarobkach. Te, zależnie od poziomu zaawansowania, mogą wynosić już od około 4 500,00 zł netto na pozycji juniora, do nawet  ponad 14 000,00 zł w przypadku seniora. To dobre warunki w szczególności dla zaawansowanych testerów. Ci muszą, poza testowaniem, czasami także koordynować całe zespoły testerów, wybierać odpowiednie narzędzia ułatwiające pracę, jak i raportować wyniki wyższym szczeblom.

Kurs – tester oprogramowania w kilka chwil

Tester oprogramowania to dla wielu programistów cel ich kariery zawodowej. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić – na stanowisku tym można osiągnąć bardzo wiele, a jednocześnie uniknąć uczucia wypalenia zawodowego. Głównie ze względu na zmienność tej pracy i jej istotność w ramach konkretnego projektu.

Podstawową formą uzyskania odpowiedniej wiedzy jest oczywiście kurs. Tester oprogramowania to wymagające stanowisko ze względu na sporą odpowiedzialność jednak to nadal najprostsza droga do wejścia w branże IT. Kurs, realizowany wyłącznie przez kilka doskonale znanych firm, przybliży z łatwością każdy aspekt tego rodzaju pracy nawet zupełnie początkującym wielbicielom programowania. Wynika to głównie z wykładowców – ci są specjalistami w swojej dziedzinie, doświadczonymi i pełnymi chęci przekazania ogromnej wiedzy ekspertami znanymi na rynku IT.

W trakcie nauki, która w zależności od opcji może trwać jedynie kilka tygodni, pozwoli uzyskać całą niezbędną wiedzę na temat tego stanowiska. Od zupełnych podstaw, aż na zaawansowanych scenariuszach kończąc, które dotyczą głównie najbardziej rozbudowanych aplikacji webowych.

Czy testerem oprogramowania może zostać samouk?

Tak – może. Lecz, co warto podkreślić na samym wstępie, z mizernym skutkiem. Samodzielna nauka zazwyczaj wiąże się przede wszystkim ze znacznie niższą ceną, jest bowiem w praktyce całkowicie darmowa. To także jedyna zaleta i przewaga względem skonkretyzowanego kursu. Kosztem do pokrycia mogą okazać się pomoce naukowe, te jednak z reguły można wymienić na darmowe alternatywy dostępne w sieci w postaci e-booków w formacie .PDF. Ciężko to rozwiązanie uznać jednak za najlepsze i przyszłościowe. 

Samodzielna nauka jest szczególnie mocno podatna na przyswajanie błędnej, przestarzałej, niesprawdzonej i zazwyczaj także zbędnej wiedzy. Zweryfikowanie wielu pozycji zawartych w książkach pisanych przez domorosłych testerów jest wręcz niemożliwe. Rezultatem jest zwykle bolesna prawda względem braku odpowiedniej wiedzy – ta wyjdzie na powierzchnię w chwili pierwszej rozmowy z działem HR w wybranej firmie.

Gdzie iść na kurs – tester oprogramowania?

Tester manualny, czyli osoba sprawdzająca kod źródłowy oraz aplikację ręcznie, może liczyć na dobre warunki zatrudnienia, lecz te zależą w głównej mierze od jakości przyswojonej wiedzy. Z tego względu jak nic innego liczy się skorzystanie z usług znanych organizatorów szkoleń, którzy będą w stanie przekazać sprawdzoną wiedzę – taką, na której można polegać nawet w trakcie realizacji projektów o zasięgu międzynarodowym. Oszczędność zwykle nie popłaca – różnice w cenie pomiędzy najdroższym a najtańszym organizatorem jest marginalna, lecz może mieć ogromny wpływ na jakość zdobytych informacji.

Komentarze

Exit mobile version