Site icon JakNapisac.com

Ubezpieczyciel nie spełnia twoich oczekiwań? Zobacz, kiedy możesz go zmienić

Ubezpieczyciel nie spełnia twoich oczekiwań? Zobacz, kiedy możesz go zmienić

Zawarłeś umowę OC z ubezpieczycielem, ale okazało się, że nie jesteś zadowolony z obsługi posprzedażowej? A może znalazłeś tańszą ofertę i chcesz zrezygnować z poprzedniej umowy? Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Kiedy można zmienić ubezpieczyciela bez konsekwencji? Wyjaśniamy.

Kiedy możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową?

Zawierając umowę ubezpieczeniową z reguły dokładnie sprawdza się warunki polisy. Czasem jednak ubezpieczyciel proponuje dobrą cenę i korzystny pakiet, jednak gdy przyjdzie co do czego – obsługa posprzedażowa pozostawia do życzenia. Niestety, nawet jeśli firma ubezpieczeniowa wypłaci zbyt małe odszkodowanie albo zwleka z rekompensatą, nie w każdym przypadku możesz wypowiedzieć zawartą umowę. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Umowa OC przedłuża się automatycznie po roku, zatem jeśli chcesz z niej zrezygnować i znaleźć innego ubezpieczyciela, powołując się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, musisz złożyć wypowiedzenie obowiązującej umowy na piśmie. Ostatecznym terminem na złożenie takiego dokumentu jest jeden dzień przed upływem dotychczasowej umowy. Jeśli się spóźnisz, firma ubezpieczeniowa wyśle ci potwierdzenie zawarcia umowy na kolejne 12 miesięcy i wezwanie do zapłaty składki.

Jeśli zdarzy się, że przypadkowo wykupisz dwa ubezpieczenia, możesz wypowiedzieć jedną z umów. Dzięki temu unikniesz płacenia podwójnej składki, która nie zwiększa ochrony OC, a kosztuje przynajmniej paręset złotych. Wypowiedzieć umowę możesz w każdej chwili, jednak lepiej jest zrobić to jak najszybciej – zwlekanie powoduje bowiem, że musisz zapłacić za czas obowiązywania każdej z dwóch umów.

Kupując auto używane powinieneś otrzymać od poprzedniego właściciela potwierdzenie, że jest ono ubezpieczone. Jeśli natomiast uznasz, że taka oferta nie jest dla ciebie korzystna – masz prawo wypowiedzieć umowę i znaleźć nowego ubezpieczyciela. W tym celu musisz powiadomić firmę ubezpieczeniową o nabyciu pojazdu i zaznaczyć, że nie będziesz korzystać z dotychczasowej polisy.

Jeszcze jednym przypadkiem, w którym możesz zrezygnować z zawartej umowy OC jest sytuacja, w której zawarłeś ją na odległość: przez internet lub przez telefon. Na złożenie wypowiedzenia masz 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy. Pamiętaj jednak, że za każdy dzień obowiązywania ochrony będziesz musiał zapłacić.

Ubezpieczyciel zwleka z wypłatą odszkodowania – czy można wypowiedzieć umowę?

Może okazać się, że zawarta OC okaże się nie być tak korzystna, jak wydawała się na początku albo obsługa posprzedażowa będzie niesatysfakcjonująca. Czasem firmy ubezpieczeniowe zwlekają z wypłata odszkodowania albo z kolei proponują bardzo niską rekompensatę. Czy to wystarczający powód, by złożyć wypowiedzenie umowy OC samochodu? Niestety – choć może to być bardzo irytujące, w takich przypadkach nie możesz wypowiedzieć umowy przed końcem jej obowiązywania. Warto jednak dopilnować terminu wypowiedzenia umowy po upływie roku, by nie przedłużyło się ono na kolejny okres.

Jak prawidłowo napisać wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie umowy musi zostać złożone w formie pisemnej. Jest to ważny dokument, dlatego powinien mieć określoną formę i zawierać następujące informacje:

Musi zawierać również własnoręczny podpis, jednak nie trzeba składać go osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej, ale można wysłać go pocztą albo przez internet. Jeśli nie jesteś pewien, jak powinno wyglądać prawidłowo napisane wypowiedzenie umowy, możesz skorzystać z generatorów takich dokumentów. To łatwy sposób, by sporządzić odpowiedni dokument, który przyjmie ubezpieczyciel.

Wypowiedzenie umowy OC i AC – kiedy warto je zmienić?

Polisa OC ma zawsze taki sam zakres ochrony, dlatego warto przy jej wyborze kierować się ceną. Czasem jednak nie masz czasu przejrzeć ofert albo OC przedłuży się automatycznie i okazuje się, że płacisz sporo więcej niż gdybyś zawarł umowę z nową firmą. Po zakupie AC może okazać się, że oferta jest nieodpowiednia dla twoich potrzeb albo znalazłeś tańszą opcję. Czy warto wtedy zmieniać ubezpieczyciela? Jak najbardziej – rynek zmienia się dynamicznie i warto szukać co roku nowych możliwości. Z jakich powodów najczęściej zmienia się ubezpieczenie? Kluczowe są względy finansowe, ale nie tylko. Warto również zrezygnować z ubezpieczenia, jeśli nie odpowiada ci obsługa posprzedażowa. Zaniżona rekompensata albo ciągnące się miesiącami ustalanie odszkodowania to dobre powody, by zrezygnować z takiej firmy.

Komentarze

Exit mobile version