Coraz więcej firm w Polsce stawia na innowacyjność, a objawia się to chociażby wydatkami kierowanymi w obszar badań i rozwoju. Żyjemy w czasach, w których tworzenie i rozwój nowych rozwiązań w zakresie medycyny, nowych technologii i usług opłaca się, a dowodem na to jest wdrożenie ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Na czym polega ulga i kto może z niej skorzystać?
Ulga badawczo rozwojowa – co to?
Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej obserwuje się ruchy rządu, który zachęca do innowacyjności i realnie wspiera działania w zakresie zdobywania przewagi konkurencyjnej w biznesie właśnie poprzez proponowanie nowych, lepszych rozwiązań w wielu obszarach. Tym realnym wsparciem jest ulga badawczo rozwojowa. Jest to ulga dedykowana wszystkim przedsiębiorcom, którzy ponoszą koszty związane z rozwojem i badaniami w swojej firmie.
Dlaczego Państwo inwestuje w badania, które mają w długim okresie przynieść zysk samym przedsiębiorstwom? Ze względu na fakt, iż rozwój ten znacząco wpływa na polepszenie sytuacji konkurencyjnej całej gospodarki. Dlatego też z roku na rok ulga ta jest rozszerzana o kolejne elementy, tworząc jedną z częściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców ulg podatkowych.
Kto może skorzystać z ulgi B+R?
Z ulgi na badania i rozwój może skorzystać każdy przedsiębiorca, który wiąże przedmiot swojej działalności gospodarczej z badaniami naukowymi i systematycznie prowadzonymi pracami rozwojowymi. To istotne, żeby takie badania i rozwój realizowany był w sposób ciągły i systematyczny. Przykładem takiego działania jest poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie technologii informatycznych, rozwój technologii produkcyjnych czy poszerzenia wiedzy z interesującego nas zakresu. W długim okresie takie działania przyniosą zyski firmie, ale już teraz, na etapie prac badawczych przedsiębiorca może obniżyć koszty działalności poprzez wykorzystanie ulgi.
Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z rozwojem jest dość szerokim pojęciem, dlatego z ulgi B+R może skorzystać praktycznie każda firma, która działa w jakiekolwiek branży. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której działalności jednoosobowe dokumentujące przedmiot badawczy swojej działalności, są w stanie z powodzeniem czerpać korzyści z ulgi na badania i rozwój.
Jakie koszty możemy odliczyć w ramach ulgi B+R?
Jakie koszty możemy rozliczyć w ramach ulgi na badania i rozwój? Dobrą wiadomością jest, że zakres odliczeń jest naprawdę szeroki. Koszty kwalifikowane obejmują nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale także wszystkie wydatki związane z nabyciem, użytkowaniem sprzętu i surowców, oraz koszty usług doradczych i ekspertyz, które w przypadku badań i rozwoju są niezwykle istotne. Co istotne, wszystkie składki ZUS związane bezpośrednio z wypłatą wynagrodzeń również stanowi element możliwy do odliczenia w ramach ulgi B+R.
By ułatwić proces rozliczania kosztów B+R, Urząd Skarbowy wprowadził dodatkowe załączniki PIT-BR, które w łatwy sposób pozwolą na dopełnienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem ulgi.