Strona główna Edukacja Wymyślony profil idealnego stypendysty wśród wskazówek dla twórców stypendiów

Wymyślony profil idealnego stypendysty wśród wskazówek dla twórców stypendiów

Twórcy programów stypendialnych powinni bardzo szczegółowo przemyśleć, kogo chcą wspierać i nie ograniczać się tylko do tworzenia reklam z informacją o rekrutacji. Dobrym pomysłem jest wymyślenie profilu idealnego stypendysty – czytamy w publikacji fundacji „Dobra Sieć”.

Fundacja Dobra Sieć, twórca programu „Moje Stypendium”, zaprosiła do współpracy twórców programów stypendialnych, by wspólnie zastanowić się, jakie kryteria powinien spełniać dobry program stypendialny. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele m.in. programu stypendialnego L’Oréal Dla Kobiet i Nauki, „Z rączki do rączki”, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, Fundacji Świętego Mikołaja, Fundacji EFC, British Alumni Society. Efektem tej współpracy jest publikacja „Stypendia przyszłości III. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych”.

Autorzy poradnika stwierdzają, że kluczowa w tworzeniu dobrych programów jest koncentracja na ciekawej narracji, poczuciu dumy z przynależności do programu stypendialnego, budowanie pozytywnych skojarzeń wokół stypendiów, jasne kryteria wyboru laureatów i laureatek oraz mapowanie talentów.

„Dobre programy stypendialne są rozpoznawalne i budowane wspólnie. Ich rozwój to systematyczna, odpowiedzialna, długofalowa oraz niepozbawiona wyzwań droga. Nagrodą za ten trud jest tworzenie trampoliny czy lokomotywy do rozwoju odbiorców. Odpowiadanie na problemy społeczne (np. nierówności w dostępie do edukacji) i tworzenie narzędzi do ich przezwyciężania. A mówiąc wprost: pomoc w realizacji marzeń. Wierzymy zatem, że jest to ścieżka, którą warto wybrać, by realizować kluczowe cele programów stypendialnych, czyli wspieranie zdolnych i ambitnych osób, promowanie talentów i osiągnięć oraz motywowanie do dalszego kształcenia” – piszą autorzy publikacji.

Według autorów publikacji stypendyści i stypendystki chcą doskonalić sztukę wystąpień publicznych i prezentacji wyników badań. Nie boją się życzliwej krytyki. Chcą być w ramach stypendium wspierani przez specjalistów różnych dziedzin, którzy będą dostarczali im informacji „co mogą zrobić lepiej”. Chcą rozwijać kompetencje społeczne i mieć przestrzeń do rozmowy nie tylko o pasji, ale też o radzeniu sobie z presją sukcesu. Równie ważna jest dla nich przestrzeń do integracji.

„Zarówno twórcy polityk publicznych, jak i programów stypendialnych powinni weryfikować trwałość i skuteczność swoich programów. Od tej zdolności może zależeć długotrwały sukces. Skuteczne programy stypendialne budują stałą społeczność wdzięcznych osób, które w perspektywie lat same stają się darczyńcami/wolontariuszami inicjatywy” – czytamy.

Doświadczeni twórcy programów stypendialnych twierdzą, że sposób selekcji kandydatów i kandydatek powinien być spójny z misją, wizją, celami i planowanymi z wyprzedzeniem rezultatami programu. Ich zdaniem pożytecznym ćwiczeniem jest stworzenie „kilku person laureata bądź laureatki”. Persona to wymyślony profil idealnego odbiorcy, zawierający szczegółową charakterystykę tej osoby (cechy demograficzne, pasje, rytuały, problemy i bariery rozwoju, wartości, obawy, itd.).

Zdaniem autorów publikacji bardzo ważne jest też regularne poddawanie ocenie „czynników sukcesu” programu stypendialnego. Chodzi o to, żeby sami organizatorzy nie przegapili momentu, w którym program stypendialny przestaje przynosić pożądane efekty i staje się tylko rutynowym informowaniem o kolejnym naborze.(PAP)

Więcej informacji na stronie.

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj