Dylemat w kwestii podjęcia decyzji o kupnie lub wynajmie powierzchni biurowej ma niemal każdy przedsiębiorca. Dla wielu z nich wynajem okaże się znacznie korzystniejszym wyborem. Dowiedz się, kiedy wynajęcie da więcej korzyści i perspektyw niż zakup własnego lokalu.
Jakie aspekty lokalu są ważne dla przedsiębiorców?
Przedsiębiorcy mają swoje priorytety dotyczące cech lokalu, w których znajdzie się siedziba ich firmy. Większość z nich bardziej niż design wnętrza ceni sobie lokalizację biura oraz wielkość powierzchni użytkowej. Warunki te przyczyniają się do zwiększenia komfortu pracy – dobra lokalizacja to dla pracowników łatwiejszy i wygodniejszy dojazd, odpowiednio dobrana wielkość pomieszczeń biurowych usprawnia wiele aspektów pracy, w tym jeden z ważniejszych, czyli skuteczną komunikację wewnętrzną. Te wszystkie aspekty wpływają na cenę powierzchni lub gruntów. Kupno odpowiedniej wielkości biura w dobrej lokalizacji może przerosnąć możliwości finansowe wielu firm. Jeśli priorytetem przedsiębiorcy jest lokalizacja, wówczas znacznie łatwiej znaleźć lokal do wynajęcia, ponieważ właściciele niechętnie pozbywają się dobrze ulokowanych powierzchni użytkowych.
Znajdź odpowiednią lokalizację
W zależności od branży, w jakiej działa firma, konieczne mogą okazać się częste spotkania z klientami lub kontrahentami, dlatego dobrą lokalizacją są centra miast. Pod względem biura do wynajęcia Wrocław jest miastem, w którym znajdziesz mnóstwo ofert wynajmu powierzchni użytkowych. Wynika to z szybkiego rozwoju miasta i jego atrakcyjności dla przedsiębiorców.
Oceń finanse i perspektywy swojej firmy
Zakup lokalu często wiąże się z kredytem i rozłożonymi na długi czas zobowiązaniami finansowymi. W pewnych okolicznościach może być to dużym utrudnieniem dla przedsiębiorcy.
Niestabilna sytuacja finansowa
Bywa, że przedsiębiorstwo znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, a jego przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania. Po ogłoszeniu upadłości pojawi się problem spłaty pozostałych rat kredytu lub sprzedaży biura. Konieczna może okazać się redukcja miejsc pracy, a co za tym idzie – szukanie oszczędności poprzez przeniesienie się do mniejszego biura. W takiej sytuacji znacznie łatwiej jest wypowiedzieć umową o najem lokalu niż sprzedać nieruchomość i kupić nową.
Start-up z dużym potencjałem?
Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa może wymagać zatrudnienia większej liczby osób, a co za tym idzie – powiększenia przestrzeni pracy w celu zapewniania im odpowiednich warunków do wykonywania służbowych obowiązków. Wiele nowo otwartych przedsiębiorstw, które szybciej niż zakładano, realizują swoje cele, na początku działalności często zmienia lokal na większy. W takiej sytuacji wynajem biura daje dużo więcej swobody i elastyczności w działaniu.
Oszczędzaj na ruchomościach i eksploatacji
W przypadku wynajmowanego lokalu to jego właściciel zwykle zapewnia podstawowe wyposażenie i dba o aranżację wnętrza. Jeszcze bardziej istotną kwestią jest troska o stan techniczny oraz usuwanie usterek występujących w wynajmowanych biurach. To właściciel lokalu jest zobowiązany do pokrywania kosztów napraw.
Kiedy wynajmować?
Wynajem biura to w każdym przypadku mniej zobowiązań, a więcej swobody w podejmowaniu decyzji o działaniu firmy. W sytuacjach, kiedy przedsiębiorstwa znajduje się w skomplikowanej sytuacji lub dynamicznie się rozwija, komfort ten może szczególnie ułatwić właścicielom podjęcie działań mających na celu stabilizację lub dalszy rozwój działalności.